Vláda posvětila ministerstvu obrany nákup nových BVP pro AČR v hodnotě více než 50 miliard. Nákup 210 BVP bude zřejmě největší zakázkou v historii Česka a smlouvu chce ministerstvo obrany podepsat v srpnu 2019.
To že armáda nové vybavení potřebuje, je jasné, stará technika, která pamatuje období reálného socialismu, již dosluhuje. A aby mohla AČR plnit kvalitně úkoly v rámci NATO i zabezpečit teritoriální obranu České republiky, je vybavení moderní technikou nezbytné.
Jaké BVP vybrat a co bude kritériem pro výběr, bude to „jenom“ nebo hlavně cena, budeme zvažovat výzbroj, ochranu, počet vezených vojáků? Do současné nabídky patří tyto čtyři BVP - CV90, ASCOD, PUMA, LYNX“. První dva typy CV90, ASCOD, jsou konstrukčně staršího data a jsou používány mnoha armádami světa, víme co od nich můžeme čekat, ale také to, co čekat nemůžeme. Vzhledem k tomu, že nová BVP budou využívána AČR několik desítek let, bylo vhodnější poohlédnout se po modernějších vozidlech.
Psali jsme: Na Dnech NATO si odbyde premiéru bojové vozidlo pěchoty Lynx
Druhé dva typy PUMA a LYNX, jsou BVP ,,nacpána" nejmodernějšími technologiemi, ale doposud nebyla prověřena praxí. Vozidlo PUMA je zaváděno do jednotek Bundeswehru a prožívá své dětské bolesti, jako je omezení výšky vojáků nebo černobílé monitory. LYNX je z přihlášených BVP nejnovější, jedná se o nejmodernější stroj firmy Rheinmetall, ale zatím nebyl zaveden v žádné armádě.
Dalším kritériem, které by mělo být zohledněno v rámci výběrového řízení, je i to, jestli dané vozidlo bude vyráběno nebo kompletováno v ČR? Budeme-li BVP vyrábět nebo kompletovat v ČR, tak tím nejenom posílíme domácí obranný průmysl a ekonomiku, ale pro případ konfliktu, můžeme podstatně lépe zabezpečit opravy a dodávky náhradních dílů, bez závislosti na zásobování ze zahraničí.
Psali jsme: Německá zbrojovka Rheinmetall nabídla své bojové vozidlo pěchoty Lynx i americké armádě. V USA našla klíčového partnera, společnost Raytheon
Během příštího roku budeme se zájmem sledovat práci komise při rozhodování o vítězi tendru a můžeme doufat, že hlavním kritériem na konečném výsledku, bude snaha o výběr toho nejlepšího pro naše vojáky. A ne kvalita „práce“ různých lobbistických skupin.
Autor: Lumír Němec