Parlamentní Výbor pro obranu, který zasedal ve středu, projednával informace k důležitým akvizicím ministerstva obrany včetně největší armádní zakázky na 210 nových bojových vozidel pěchoty.
Bod jednání Výboru pro obranu, který se zabýval významnými zakázkami v roce 2018 a plánovanými zakázkami v letech 2019 až 2020, byl zařazen na žádost bývalé ministryně obrany Šlechtové. Ministerstvo obrany zpracovalo stručnou tabulku, v níž informovalo poslance o aktuálním stavu veřejných zakázek tohoto rezortu včetně toho největšího na pořízení nových BVP, protože poslanci nebyli podle členky Výboru pro obranu Šlechtové dlouhodobě informováni o aktuálním stavu veřejných zakázek ministerstva. Informace vztažené k desítce strategických projektů jsou však nedostatečné, míní Šlechtová.
,,Informace k desítce strategických projektů byla nedostatečná, proto jsem v závěru jednání požádala o dodatečné detailní písemné vyjádření ze strany ministerstva obrany, uvedla pro Security magazín Karla Šlechtová.
Nejdůležitějším bodem jednání byl největší armádní tendr na nová BVP. Ministerstvo obrany předpokládá, že smlouva s dodavatelem, který v tendru zvítězí, bude podepsána v prosinci 2019. Podle Šlechtové je zmíněná zakázka jednou z klíčových pro obranyschopnost země. ,,Osobně tento projekt považuji za jeden z klíčových pro obranyschopnost naší země armádou České republiky. Naše pozemní technika je zastaralá a mnohdy nefunkční," sdělila Security magazínu Šlechtová.
Jiný člen Výboru pro obranu Jan Řehounek pro Security magazín uvedl, že na ministerstvu financí je finální zadávací dokumentace, která potvrzuje to, co bylo vládou schváleno, to znamená přímé oslovení čtyř potenciálních dodavatelů (GDELS, PSM, Rheinmetall a BAE Systems). Těm bude zaslána výzva k podání nabídky. Podle Řehounka zůstává otázkou, zda bude paralelně s tím po skončení výběru s vybraným dodavatelem podepsána ještě nějaká mezivládní ,,garanční" smlouva.
Důležitým tématem je také zapojení českého obranného průmyslu v rámci celé zakázky. Podle Řehounka bude právě participace tuzemských firem jednou z podmínek úspěchu. ,,Ministerstvo obrany jednoznačně preferuje, aby do celého kontraktu byl zapojen Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ), smlouvy s jinými státními či soukromými českými firmami budou dalším rozhodujícím kritériem," uzavřel Řehounek.