Tendr na nové vrtulníky: jistí si budoucí velvyslanec ČR při NATO Landovský podporou amerických helikoptér svou funkci?

Tendr na nové vrtulníky: jistí si budoucí velvyslanec ČR při NATO Landovský podporou amerických helikoptér svou funkci?
25 / 04 / 2019, 17:45

Lidové noviny včera informovaly o tom, že armáda pořídí víceúčelové helikoptéry mezivládní dohodou s USA. Celý článek byl opřen o vyjádření náměstka ministra obrany Jakuba Landovského. Ten se v březnu účastnil delegace premiéra Andreje Babiše do USA. Podle informací Security magazínu je ale mezivládní dohoda s USA pouze jednou ze zvažovaných variant. Nebylo totiž doposud rozhodnuto o tom, zda se bude konat tendr či nikoliv. Náměstek Landovský přitom již podruhé prezentoval americké řešení jako dohodnutou věc. Za vším může být jeho snaha o získání postu velvyslance ČR při NATO, kdy Američané, jakožto lídři NATO, by mohli jeho nominaci nepodpořit.

Lidové noviny informovaly, že Ministerstvo obrany očekává v průběhu letošního léta nabídky ze Spojených států na prodej 12 víceúčelových vojenských vrtulníků. Zastaralé sovětské stroje by tak měly nahradit vrtulníky UH-1 Venom od Bell Helicopters anebo UH-60 Black Hawk od Lockheed Martin. Jde o nákup v hodnotě 12,5 miliardy korun. Podle článku je již téměř ruka v rukávě, stačí prý posvěcení od amerického kongresu. Ten by měl zajistit, že ČR získá helikoptéry za srovnatelnou cenu, za jakou je odebírá i vláda USA.

V tom ale může být problém. Nejenomže schválení kongresem celou akvizici prodlužuje časově, ale ceny, za které se mají pořídit, jsou až dvojnásobně dražší než řešení, které české armádě nabízejí Italové. Italský zbrojní gigant Leonardo nabízí 12 víceúčelových helikoptér splňujících všechny poptávané parametry za 6 miliard korun, kdežto při americkém řešení se předpokládá cena až 12,5 miliardy korun. Vrtulníky Leonardo přitom nyní pořizuje i polská armáda pro své námořnictvo, v pátek 26. dubna bude v polském Świdniku podepsaná smlouva.

Doposud přitom není ani jisté, že Američané upraví své produkty tak, jak je požaduje armáda. Helikoptéry Venom a Black Hawk nevyhovují požadavkům české armády například s ohledem na rakety země – vzduch, přepravní kapacitu, poměr výkonu k hmotnosti. V rámci akvizičního procesu, který byl přerušen exministryní Karlou Šlechtovou, USA žádné úpravy nenabídlo.

Není jasné, proč by Ministerstvo obrany dalo přednost dvakrát dražší akvizici helikoptér před evropským řešením. Za USA přitom „lobbuje“ pouze náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Ministr obrany Lubomír Metnar se k akvizici doposud nevyjádřil. Landovský se má od podzimu stát velvyslancem České republiky při NATO, což 12. dubna v Berlíně oznámil ministr obrany Lubomír Metnar. Podporuje proto Landovský předražené americké stroje jenom proto, aby si pojistil funkci velvyslance?

V srpnu loňského roku Ministerstvo obrany deklarovalo, že na podzim 2018 vyhlásí zakázku formou oslovení několika výrobců. To, že se nyní z geopolitických důvodů snaží Ministerstvo obrany směřovat k mezivládní dohodě s USA, není právě nejšťastnějším řešením. Pomineme-li, že za cenu, kterou ČR zaplatí Američanům, by mohlo být 24 a nikoliv jen 12 vrtulníků, i z hlediska servisu a náhradních dílů je lepší preferovat řešení pocházející z Evropské unie. Security magazín bude celý průběh akvizice i nadále sledovat.

Tagy článku