Tendr na vrtulníky: Americké řešení je příliš drahé. Musíme brát ohled na daňové poplatníky, prohlásil poslanec Josef Hájek

Tendr na vrtulníky: Americké řešení je příliš drahé. Musíme brát ohled na daňové poplatníky, prohlásil poslanec Josef Hájek
27 / 06 / 2019, 18:15

Poslanec Josef Hájek (ANO) považuje nabídku amerického Kongresu v hodnotě 24 miliard korun za 16 víceúčelových vrtulníků za příliš drahé řešení pro Českou republiku s ohledem na daňové poplatníky. Řekl to v rozhovoru pro Security magazín

Americký Kongres nabídl České republice dodávku za 24 miliard korun, a to za situace, kdy je veřejně známo, že vrtulníky stejné kategorie a výbavy jsou ochotny nabídnout i jiné země za podstatně nižší cenu. 24 miliard korun za vrtulníky považuje Hájek jako příliš drahou variantu s ohledem na daňové poplatníky.

Důležitým aspektem v zakázce není ale jen cena, jak Hájek uvedl, ale také servis či opravy vrtulníků, protože stroje budou v provozu dalších několik desítek let. ,,Je důležité, co v tom balíčku celkově bude," prohlásil v rozhovoru pro SM Hájek.

Pokud se týče formy pořízení nových 12 vrtulníků, preferuje Hájek přímou dohodu, tedy vláda-vláda, protože je to podle jeho názoru nejrychlejší ,,řešení zakázky". Naopak otevřené výběrové řízení by se mohlo vléct. ,,Otevřené výběrové řízení by mohlo trvat neúměrně dlouhou dobu, potenciální dodavatelé by se pak mohli odvolávat," řekl dále poslanec. Na to konto dal za příklad nepovedený tendr na nákup neprůstřelných vest.

Stejně jako jeho kolegové z parlamentních lavic souhlasí Hájek s tím, aby byl domácí průmysl zapojen do této zakázky. Důraz pak v tomto směru kladl na servis, protože vrtulníky bude provozovat ČR 20-30 let. Hájek chce mít také maximální garanci toho, že stroje budou provozuschopné a nestály na letištích.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace