Tendr na vrtulníky: Další poslanec nechce předražené vrtulníky z USA. Zakázka podle Vícha vzbuzuje pochybnosti

Tendr na vrtulníky: Další poslanec nechce předražené vrtulníky z USA.  Zakázka podle Vícha vzbuzuje pochybnosti
21 / 06 / 2019, 09:30

Podle poslance Radovana Vícha (SPD) sice Česká republika potřebuje nové víceúčelové vrtulníky, ale ne předražené z USA. Armádní zakázka na nové vrtulníky rovněž vzbuzuje pochybnosti, uvedl poslanec.

Na svém blogu se pouští Vích do polemiky se zakázkou na nové víceúčelové vrtulníky. Tvrdí, že česká armáda sice potřebuje nové stroje, ale ne ty, které nám nabízí USA, a jež jsou podle jeho názoru předražené.

Radovan Vích je dalším poslancem, který tvrdí, že nabídka amerických vrtulníků je předražená. Tento týden řekl předseda KSČM Vojtěch Filip pro Radiožurnál, že nesouhlasí s chystaným nákupem 12 víceúčelových vrtulníků z USA, protože jsou předražené a vadí mu také fakt, že Američané chtějí stáhnout výrobu z území ČR. Filip také prohlásil, že zvažovaný nákup vrtulníků může ovlivnit další postoj komunistů k podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD.

Právě cena za vrtulníky hraje i podle Vícha velmi důležitou roli. Poslanec poukazuje na to, že ještě v roce 2015 se počítalo s rozpočtem mezi 5-8 miliardami korun za 12 víceúčelových vrtulníků. Pak ale české straně zaslala americká vláda nabídku 12 strojů UH-1Y Venom, která stála 15 miliard Kč, přičemž od této doby se o nižší ceně už nemluví, píše Vích. Ministerstvo obrany mělo vyčlenit na stroje cca 10 miliard a očekávala první vrtulníky již v roce 2018. Podle Vícha je celý proces ,,účelově zdržován a odkládán" a otázkou je, komu to slouží a kdo za tím stojí.

Důležitá byla v tomto procesu výměna ministrů obrany, kdy Karlu Šlechtovou vystřídal Lubomír Metnar. Přestalo se jednat s jinými potenciálními dodavateli, jako například se společností Leonardo či jinými evropskými firmami, a česká vláda se rozhodla pořídit vrtulníky cestou mezivládní dohody s USA, uvádí ve svém blogu poslanec. ,,Najednou se také dozvídáme, že americká strana nabízí 8 víceúčelových vrtulníků a k tomu 4 bojové vrtulníky za 13,2 mld. Kč nebo 12 víceúčelových vrtulníků (UH-60 Black Hawk) za 18 mld. Kč nebo ještě 12 vrtulníků (UH-1 Venom) za 12,9 mld. Kč, podivuje se Vích. Podle něho není jasné, zda budou mít stroje nějakou výzbroj a připomíná, že Slováci stroje koupili také bez ní.

Vích uvádí, že není dobrý nápad, aby se jednalo jednostranně pouze s jedním dodavatelem, protože na trhu existuje dostatečné množství kvalitních vrtulníků od renomovaných prodejců. ,,Americká cesta" je podle Vícha drahá a pro ČR nevýhodná a vrtulníky se budou vyrábět daleko od našeho území, protože Američané chtějí stahovat výrobu z ČR. Jako výhodnější řešení se Víchovi jeví pořízení strojů například od společnosti Leonardo, přičemž ta zaslala nabídků na dodávku 12 vrtulníků AW139M za cenu 7 miliard korun ,,po zuby vybavených a vyzbrojených vrtulníků".

Armádní zakázka tak podle Vícha vzbuzuje oprávněné pochybnosti. Vích si klade otázku, zda to, co koupíme, opravdu potřebujeme, a to za přiměřenou cenu. Další otázkou je pak cena servisu, výzbroje a náhradních dílů a možnost zapojení českých dodavatelů. Nové vrtulníky mají sice zvýšit schopnosti Vzdušných sil armády ČR, ale neměly by přehnaně zatížit rozpočet na obranu nyní ani do budoucna, uzavírá Vích.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.