Tendr na vrtulníky: Nechceme předražené americké helikoptéry, hrozí Filip. Jak to bude s tolerancí vlády?

Tendr na vrtulníky: Nechceme předražené americké helikoptéry, hrozí Filip. Jak to bude s tolerancí vlády?
18 / 06 / 2019, 15:00

Předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že nesouhlasí s chystaným nákupem 12 amerických víceúčelových vrtulníků z USA. Podle jeho názoru jsou předražené a vadí mu také přesunutí výroby z Aera Vodochody. Filip také uvedl, že zvažovaný nákup vrtulníků ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD.

Filip se v Radiožurnálu negativně vymezil vůči zvažovanému nákupu 12 amerických víceúčelových vrtulníků za zhruba 12 miliard korun. Podle něho jsou stroje předražené a záporně se staví také k přesunutí výroby z Aera Vodochody.

,,Nemám zájem na nákupu předražených vrtulníků ze Spojených států amerických. Ještě v situaci, kdy Spojené státy americké, respektive výrobce vrtulníků, odebral výrobu z Aera Vodochody. Tak jestli chtějí něco prodávat, tak nám tady musejí nechat nějakou výrobu. Prostě takhle se obchodní partner nechová,“ prohlásil Filip pro Radiožurnál.

Podle předsedy KSČM může plánovaný nákup amerických vrtulníků ovlivnit rozhodování komunistických poslanců o další podpoře menšinové vlády ANO a ČSSD. Filip navrhuje, aby se ustoupilo od zamýšleného nákupu a zhruba 12 ušetřených miliard se použilo na snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok, který je vyčíslen 40 miliardami korun. Tento fakt komunisté kritizují a označují schodek za příliš vysoký. Sami požadují jeho snížení na 30 miliard korun. Není tak zatím jasné, jestli návrh rozpočtu v Poslanecké sněmovně podpoří.

Filip bude o nákupu vrtulníků mluvit s předsedou vlády a hnutí ANO Andrejem Babišem, podle něhož nákup není předražený a ČR má prý stejnou cenu jako americká armáda.

Tagy článku