Tendr na vrtulníky: Vyjádření jsou falešná, rozhodnuto není, nepamatuju takovou kampaň, opírá se do nákupu předseda KSČM Vojtěch Filip

Tendr na vrtulníky: Vyjádření jsou falešná, rozhodnuto není, nepamatuju takovou kampaň, opírá se do nákupu předseda KSČM Vojtěch Filip
13 / 10 / 2019, 14:30

Předseda KSČM Vojtěch Filip se ve svém blogu na Parlamentních listech zamýšlí nad určitými problematickými aspekty armádní zakázky na nákup nových víceúčelových vrtulníků. Kritizuje též výroky některých politiků, které hodnotí Filip jako zavádějící či ,,přímo falešné" v souvislosti s touto zakázkou.

Filipovi se ,,nepozdávají" některé výroky politiků, kteří podle něho manipulují s fakty. Ve svém blogu na Parlamentních listech upozorňuje na to, že stále probíhá předakviziční přípravná fáze, což podle něho potvrdili nedávno zástupci ministerstva obrany, a v důsledku to znamená, že nebylo dosud rozhodnuto ani o způsobu zadání zakázky. Pokud tak nebylo rozhodnuto, dodává Filip, nemohl být ani vybrán vítěz zakázky na nákup 12 nových víceúčelových vrtulníků.

,,Nejen zákon, ale i samotná logika vyžadují, aby posloupnost jednotlivých kroků byla právě taková. Zatím tedy platí, že MO vypíše otevřenou soutěž nebo použitím paragrafu 29 zákona o zadávání veřejných zakázek osloví více dodavatelů, to také doporučoval projektový tým a snad i právní odbor ministerstva. Proto dnes nikdo nemůže vědět, jak ten výběr dopadne, dokud nebude proveden a vyhodnocen," píše ve svém blogu Filip. Podle předsedy KSČM ti politikové, kteří dnes oficiálně tvrdí, že výběr byl proveden, ,,prostě lžou".

Filip na svém blogu dále v této souvislosti uvedl, že nepamatuje, že by někteří politikové dělali tak bezprecedentní kampaň na jakoukoliv jinou vybranou techniku v minulosti. Předseda KSČM podotýká, že italská společnost Leonardo, která nabídla do zakázky své stroje AW 139 je znepokojena z faktu, jakým způsobem výběr probíhá a jak se mluví o jejích vrtulnících. Podle Filipa zástupci Leonarda nežádají podporu pro své vrtulníky, ale chtějí jen spravedlivý a transparentní proces výběrů v rámci férové soutěže.

Zmiňuje také to, že odpůrci italského řešení poukazují na to, že stroje AW 139 nebyly prověřeny v boji. ,,Co to ale znamená? Kdyby postupovali zákonně a férově, tak to musí přesně specifikovat a případně snést i námitku diskriminace. V kolika konfliktech měl ten vrtulník být zapojen? Jaký druh konfliktu to měl podle nich být? Čím musel ten vrtulník projít, musel být (ne)sestřelen nebo co? AW139 je nejprodávanější vrtulník v této kategorii, slouží v řadě ozbrojených složek, takže třeba prověřený v nějakém boji je," uvádí v blogu místopředseda Poslanecké sněmovny.

Filip má nemá problém s tím, že AW 139 byl původně navržen jako civilní vrtulník. To podle Filipa nikterak nečiní vrtulník méně vhodným pro naši armádu. Filip v blogu uvedl, že civilní normy jsou přísnější a za druhé vrtulník je rovněž generačně modernější a má lepší parametry než UH-1Y Venom, nabízený společností Bell.

,,Má lepší výkony (poměr výkon/váha, dolet, dostup….), může střílet z kanónu i se zavřenými dveřmi, konstrukčně dává mnohem více prostoru (stará koncepce Venomu má reduktor v kabině, čímž ji zmenšuje a omezuje využitelnost vnitřního prostoru), je z moderních materiálů (kompozity, titan), má balistickou ochranu, má zdvojené systémy řízení, mazání a rozvodu paliva (zásah není fatální), má kompletní systém odmrazování…," vypočítává výhody italského řešení Filip.

Podle předsedy KSČM má Leonardo k dispozici veškeré zdroje, technologie, know-how a zkušenosti k tomu, aby české armádě dodala kvalitní stroje, jež plně odpovídají jejím požadavkům.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace