Tendr se musí přehodnotit, variantou je i kolová platforma. VOP musí projít revizí, říká poslanec Růžička

Tendr se musí přehodnotit, variantou je i kolová platforma. VOP musí projít revizí, říká poslanec Růžička
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: poslanec Pavel Růžička
16 / 03 / 2021, 14:15

Také vládního poslance a člena Výboru pro obranu Pavla Růžičku (ANO) znepokojuje průběh tendru na pásová bojová vozidla pěchoty a připomíná mu skandály z doby akvizice Pandurů v době Paroubkovy vlády v roce 2006. V situaci nepříznivého ekonomického vývoje je zastáncem přehodnocení parametrů celé zakázky. A měla-li by zakázka být svěřena státnímu podniku VOP CZ, musí ten podle poslance se zkušeností z dlouholeté služby u armády projít "důkladnou revizí".

  • Považujete za riziko, že ministerstvo naplánovalo možný podpis smlouvy právě na období, kdy bude panovat „politické bezvládí“?

Já věřím, že to nebylo záměrem ministerstva něco takového navrhovat. Česká republika potřebuje transparentní a důvěryhodné tendry na bojovou techniku. Tohle by připomínalo doby minulé, například nákup Pandurů od firmy Steyr za Paroubkovy vlády. K tomu se rozhodně nevrátíme.

  • Myslíte si, že by měl ministr Metnar o zakázce rozhodnout nezvratně již nyní, nebo přenechat rozhodnutí o finálních parametrech nákupu nových BVP na novou vládu?

Já myslím, že by mělo dojit k celkovému přehodnocení zakázky. Aktuální ekonomická situace dává nákupu bohužel nový rozměr. Za mě by se měl přehodnotit početní stav nakupovaných vozidel a také zvážit některé levnější varianty, jako třeba částečný přechod na kolovou platformu. To rozhodnutí už by mělo přijít s novou vládou.

  • Klíčovou roli v rámci zakázky má sehrát VOP CZ. Tato firma je přitom již řadu let v ekonomické ztrátě. Myslíte, že zde je riziko, že by si skrz zakázku na BVP tento podnik dotoval svůj ostatní provoz a zakázku na BVP to mohlo prodražit?

Stav VOP CZ rozhodně není dobrý. Hospodářské výsledky jsou dlouhodobě špatné. Takhle obrovskou zakázku můžeme někomu svěřit pouze v případě, že si budeme jisti že daný subjekt zakázku kvalitně a efektivně odbaví. VOP musí projít důkladnou revizí, než bychom jim něco takového svěřili.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.