Mlýnek na pěchotu Terminátor zpět u ukrajinské Avdijivky? Rusové zřejmě řešili slabé pancéřování

Mlýnek na pěchotu Terminátor zpět u ukrajinské Avdijivky? Rusové zřejmě řešili slabé pancéřování
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Terminátor a T-80
11 / 07 / 2024, 08:45

O BMPT Terminátor nebylo delší dobu na Ukrajině slyšet, Rusové zřejmě řešili slabost střelecké stanice. Přesto se nadále jedná o nebezpečnou zbraň, která pěchotě dokáže velmi zatopit.

S velkou pompou uvedli Rusové své BMPT Terminátor na ukrajinské bojiště. Jenže velmi záhy stroj zmizel z pozornosti médií a zřejmě i ze samotné lokace. Podle National Interest bylo nasazeno asi 13 vozidel, ale jeden byl zničen ukrajinským dělostřelectvem již v únoru 2023, další byl zneškodněn nebo poškozen kamikaze drony v červenci a v srpnu další. Rusové zřejmě Terminátora na určitou dobu stáhli. Jednak jich mají málo a zřejmě se projevila hlavní slabina systému, tedy velmi nízké pancéřování autonomní střelecké věže. Ale podle níže přiloženého videa ze sítě X jsou Terminátoři zpátky. 

Ruský Terminátor na Ukrajině

 

Terminátor je obrněné bojové vozidlo (AFV) z ruského konglomerátu Uralvagonzavod. Je postaveno na podvozku MBT T-72, tedy odolnost spodní části obrněnce by neměl být problém. Hlavní příčinou vývoje BMPT byla válka v Afghánistánu a poté v Čečensku, kdy Rusové zjistili, že jejich BMP nemají dostačující palebnou kapacitu pro podporu pěších jednotek. Jen pro zajímavost, již je vyvíjen Terminátor 3, který by měl být na podvozku T-14 Armata. Už původní verze je označována za dostatečně pancéřovanou a silně vyzbrojenou. 

Hlavní zbraní je dvojice 30mm rychlopalných kanónů 2A42 s celkem 850 náboji nebo čtyři protitanková odpalovací zařízení Ataka-T GWS 130mm. Sekundární výzbroj tvoří dva granátomety AG-17D ráže 30 mm nebo 2x granátomety AGS-30 (600 nábojů) či kulomet PKTM ráže 7,62 mm (2 000 nábojů). Terminátor váží 48 tun, tedy jako klasický ruský MBT. Má vznětový motor V-92S2 o výkonu 1 000 koní s dojezdem 550 km a maximální rychlostí šedesát kilometrů za hodinu. Světlá výška je čtyřicet centimetrů a pochopitelně se jedná o pásové vozidlo.  

Způsoby nasazení ruského Terminátora

 

Při použití ve městě je nasazován MBT se dvěma Terminátory a v terénu naopak. Příčiny jsou jednoduché. V městských bojích je hlavní bojový tank mnohem náchylnější vůči pěchotním ATGM, takže potřebuje rychlé reakce a silnou ochranu. Navíc tedy Rusové avizují, že pancéřová ochrana BMPT je stejná jako u MBT. Přesto je na videu vidět ochrana věže proti UAV a pouze právě ochrana věže, která je přikryta poměrně dost neforemným slatem. Bezosádková věž je použitelná ve dne i v noci a je ovládaná počítačovým systémem řízení palby. 

BMPT Terminátor

Zaměřovač střelce je optický nebo infrazaměřovač, umožňují detekci cíle až na 7 000 metrů. Velitel má ještě k dispozici panoramatický zaměřovač B077-K1 o 360 stupních a je navíc laserový. Zcela zásadní je, že Terminátor může být použitý i jako systém protivzdušné obrany s podporou navigačního systému GPS nebo GLONASS. Takže s největší pravděpodobností přejímá souřadnice z řídícího nebo jiného radarového systému, který Terminátora zřejmě automaticky dokáže navést na vzdušný cíl. Vzhledem k rychlopalným kanónům se může jednat o ideální prostředek proti UAV, podobně jako německý Gepard

Z hlediska ochrany má Terminátor automatický odpalovač granátů System 902A na obou stranách věže. Jeho účinnost je především proti laserovým zbraním. Když obrněnec detekuje zaměření, automaticky se odpálí kouřový granát. Rusové dost překvapivě věnovali pozornost bezpečí osádky a jejího přežití. To se odráží na aokaci palivových nádrží do striktně odděleného prostoru a upevnění sedadel směrem ke střeše v případě zásahu minou. Terminátor má automatický hasící systém. Ochrana je zesílena o reaktivní pancíř Relikt ERA 3, ale stanice je odolná pouze vůči palbě z ručních zbraní. 

Takže otázka zní, zda poměrně dlouhá nepřítomnost Terminátorů na frontě nebyla způsobena právě tím, že Uralvagonzavod řešil zesílení pancíře střelecké věže. V podmínkách ukrajinské fronty se spoustou UAV to zřejmě bylo naprosto nezbytné. V každém případě je obrněnec jako doprovod MBT velmi mocná zbraň, která má široké využití. Jeho palebná kapacita je velmi vysoká a systém je nepochybně jednou z cest kupředu, akorát cena se blíží klasickému MBT.

 

Tagy článku