Teroristé v Gaze překvapili Izraelce. Zřejmě sestřelili několik bitevních vrtulníků Apache

Teroristé v Gaze překvapili Izraelce. Zřejmě sestřelili několik bitevních vrtulníků Apache
Autor fotografie: Picryl |Popisek: Apache se střelami Hellfire
10 / 10 / 2023, 15:00

Boeing AH-64D Apache je poslední modernizace legendárního bitevního vrtulníku. Pro nákladnost vylepšení stroje nebyly izraelské bitevníky modernizovány všechny.

Vrtulník nahradil starší typ AH-1 Cobra v osmdesátých letech. Musel splnit celou řadu požadavků americké armády. Měl mít větší palebnou kapacitu než Cobra, schopnost manévrovat nízko nad zemí, bojovat v noci a měl být schopen odpalovat rakety nízko nad horizontem, aby se maximálně vyhnul riziku nepřátelské palby. Boeing všechny parametry splnil.

Apache může nést až 16 raket AGM-114 Hellfire nebo 76 neřízených střel Hydra 70. Na přídi pod trupem má instalovaný 30mm rychlopalný kanón M230. Má pro bitevní vrtulníky klasické tandemové usazení pilotů. Jeho hlavní úkoly jsou ničení nepřátelských tanků a palebná podpora pozemním jednotkám. Konstrukce draku se velmi zdařila a dává bitevníku rychlost obratu sto stupňů za sekundu.

Celkově může nést až 770 kilogramů výzbroje na křídlech a v zásobníku nad kulometem. Hydry mohou být odpalovány hromadně a mají značný devastační účinek. Modernizované rakety Hellfire umožňují výstřel zpoza domů nebo stromů. Mají dosah až 8 000 metrů. V kombinaci s moderní elektronikou a přesným naváděním se jedná o vražedné zbraně. Apache může být také vybaven raketami vzduch vzduch Stinger (zkouší se Starstreak) pro boj se vzdušnými cíli.

Izraelci Apache aktuálně nasadili na boj proti palestinským teroristickým skupinám především na severu pásma Gazy, kde došlo k největšímu prolomení hraničního plotu. Přesto byly spatřeny i nad palestinskými obytnými zónami. Na sociálních sítích v posledních dnech koluje velké množství informací o sestřelu Apache, mezi nimi však také fake videa. Jedno z nich je pro zajímavost přiloženo výše.


                                                                         Video: YouTube

Zdroj: Independent 

 

 

Tagy článku