Testy S-500 jsou skoro u konce. Systém bude ranou pro americkou prestiž, neutralizuje jejich útočné zbraně, říká ruský inženýr

Testy S-500 jsou skoro u konce. Systém bude ranou pro americkou prestiž, neutralizuje jejich útočné zbraně, říká ruský inženýr
Autor: Sokolrus, CC BY-SA 4.0|Popisek: S-400 (ilustrační obrázek)
05 / 06 / 2021, 11:00

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že systém protivzdušné obrany S-500 Prometej je blízko dokončení testů. Hlavní inženýr výrobce Almaz-Antey Pavel Sozinov pak prohlašuje, že nasazení tohoto systému bude ,,ranou pro americkou prestiž".

Nový systém protivzdušné obrany S-500 Prometej bude mít již zanedlouho za sebou testovací fázi a jeho vstup do služby se blíží. Byl navržen výrobcem, společností Almaz-Antey k tomu, aby efektivně neutralizoval pokročilé stealth platformy států NATO včetně letounů F-22 či F-35. S-500 tak má přinést ,,do pole" nové vyspělé schopnosti.

Protiletadlový komplet S-500 má mít také zabudováno několik různých radarových systémů proti rozličným cílům. S-500 s dosahem až 600 km, má být vybaven různými radary k detekci letadel, vrtulníků, dronů či raket. Součástí systémů má být mimo jiné bojový řídící radar 91N6A (M), multirežimový radar 76T6, modifikovaný radar 96L6-TsP či radiolokační komplex Jenisej.

Podle ruských vojenských představitelů nemá S-500 nahradit stávající systémy protivzdušné obrany, ale doplnit je. To znamená, že S-500 bude pokročilým komplementem existujících systémů S-400 a S-300. Na S-500 pak bude Rusko spoléhat i z propagandistických důvodů.

Hlavní inženýr společnosti Almaz-Antey, který S-500 vyrábí, nepochybuje o tom, že Američané z něj rozhodně radost mít nebudou. ,,Systém S-500 je ranou americké prestiži. Neutralizuje americké útočné zbraně a převyšuje všechny jejich protivzdušné systémy," sdělil sebevědomě médiím Sozinov.

O systému S-500 nicméně hovoří s uznáním i západní vojenští experti a shodují se, že bude patřit k nejpokročilejším komplexům protivzdušné obrany, i když téměř jisté zároveň je, že ,,zabijákem" letounů F-22 a F-35 opravdu nebude.

Klíčem pro zničení uvedených cílů není ani tak samotná raketa, jako radiolokační systém detekce cílů a navádění střel v režimu intenzivního REB. Není pochyb o tom, že ruské PVO systémy S-300 až S-500 patří ke světové špičce, ale mají stejnou slabinu, jako všechny ostatní - a to je aktivní radiolokační systém vyhledávání cílů a navádění střel. Toto se projevilo v plné síle ve válce v Zálivu stejně jako při bombardování Srbska při rozpadu bývalé Jugoslávie. Vyřazením radiolokátorů je i ta nejsofistikovanější střela jen kusem výbušniny, elektroniky, kovu a paliva. Rusko (obdobně i Čína) stále prezentuje, jak jsou jeho moderní systémy schopny detekovat a ničit americké letouny F-22 a F-35 (teoreticky), ale zatím chybí potvrzení v reálné situaci.

Co však není k dispozici, jsou údaje o odolnosti proti rušení při REB a též, jak jsou systémy chráněny proti detekci a navedení protiradarových střel - které jsou obvykle samonaváděcí, protože kopírují paprsek vyzařovaný z aktivního radaru systému PVO.


Zdroj: eurasiantimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace