Thajsko se stane prvním zahraničním uživatelem amerických turbovrtulových letounů AT-6

Thajsko se stane prvním zahraničním uživatelem amerických turbovrtulových letounů AT-6
Autor: Airwolfhound, flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: AT-6 Wolverine
17 / 11 / 2021, 14:00

Thajské letectvo posílí 8 turbovrtulových bojových strojů AT-6 Wolverine.

Americké turbovrtulové letouny AT-6 Wolverine získaly prvního zahraničního zákazníka. Thajsko si objednalo v rámci kontraktu za 143 milionů dolarů 8 těchto strojů, uvedl server Defense News. AT-6 pak nahradí zastaralé československé letouny L-39 Albatros, které vyřazuje z výzbroje.

Kontrakt zahrnuje mimo samotných lehkých bitevníků také vybavení, náhradní díly a výcvik pilotů. Výrobce Textron zajistí potřebný výcvik pilotů v USA v roce 2024, kdy se také předpokládá, že se AT-6 připojí k thajskému letectvu. Prezident společnosti Textron Thomas Hammoor v prohlášení uvedl, že Thajsko si vybralo letoun pro podpůrné mise, které se například týkají střežení hranic, protipašeráckých, respektive protidrogových operací a dalších nasazení.

Letoun AT-6 se představil na letošní dubajské airshow. Mezi jeho nezanedbatelné výhody patří bezesporu nízké provozní náklady a snadná údržba. AT-6 je k dispozici také v neozbrojené verzi a slouží jako cvičný letoun pro americké námořnictvo. USAF si rovněž pořizuje letouny AT-6 společně se stroji A-29 Super Tucano, výběr probíhal v rámci programu OA-X.

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace