The New York Times: První americké tanky Abrams dorazily na Ukrajinu, a to ve značném předstihu

The New York Times: První americké tanky Abrams dorazily na Ukrajinu, a to ve značném předstihu
Autor fotografie: flickr, CC BY 2.0|Popisek: Tank Abrams
25 / 09 / 2023, 14:30

List The New York Times informoval s odvoláním na dva nejmenované zdroje, že první várka amerických tanků Abrams dorazila na Ukrajinu. Osvědčená vozidla se tak mohou zapojit do ukrajinské protiofenzivy.

Dva nejmenované zdroje z armády promluvily pod podmínkou anonymity, protože dodávky tanků ještě nebyly oficiálně oznámeny. První tanky Abrams měly být podle listu The New York Times dodány s předstihem, protože se počítalo s tím, že dorazí později, možná až příští rok, nicméně USA se snažily celý proces dodávky tanků urychlit, jak prohlásila již na začátku roku armádní tajemnice Christine Wormuthová.

Přesný počet tanků, který měl být zatím ukrajinským ozbrojeným silám dodán, zatím neznáme. Původně se počítalo s tím, že napadené zemi budou dodány Abrams ve variantě M1A2, nicméně nakonec bylo rozhodnuto o poskytnutí verze M1A1, jež projdou generální opravou a dalšími nutnými úpravami, aby z nich mohl být postaven prapor. To zabere určitý nějaký čas. Celkem Ukrajina má dostat 31 kusů tanku, což v lednu tohoto roku potvrdil americký prezident Joe Biden.

Tanky Abrams by se tak mohly zapojit do probíhající protiofenzivy a pomoci ji více rozhýbat, protože její výsledky zatím nejsou podle očekávání. Na druhé straně vojenští analytikové nehovoří ani o neúspěchu, ale spíše o jejím pomalejším tempu.

Zdroj: The New York Times, Defence24

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.