Tichý ruský zabiják: Černomořská flotila zařazuje nové dieselelektrické ponorky

Tichý ruský zabiják: Černomořská flotila zařazuje nové dieselelektrické ponorky
Popisek: Ilustrační foto Rostov na Donu
29 / 09 / 2016, 09:30

Ruské námořnictvo posílilo bojový potenciál své Černomořské flotily nejnovějšími dieselelektrickými ponorkami Varshavyanka (Projekt 636.6).

Čtyři ponorky tohoto typu jsou již ve službě v Černém moři a dvě další se připojí do listopadu 2016. Nyní procházejí zkouškami ve Finském zálivu a v Baltském moři. Tyto ponorky jsou pokládané za jedny z nejtišších ve své třídě. Nalezení Varshavyanky pod vodou je náročný úkol. Podle ruské agentury TASS NATO neoficiálně označuje ponorky Projekt 636.6 jako "černé díry" v oceánu.

Projekt 636 patří ke třetí generaci dieselelektrických ponorek. Byly vyvinuty v konstrukční kanceláři Rubin, který použil ponorku Paltus jako základ. Jejich elektronické systémy byly aktualizovány a bojová účinnost posílena, mají nejnovější radioelektronické a hydroakustické systémy.

Vedle jaderných ponorek Borei vypadá Varshavyanka malá - výtlak strategické ponorky projektu 955 je šestkrát větší, každý Borei je dva a půl krát delší. Projekt 636 je asi 74 metrů dlouhý a deset metrů široký, s výtlakem nepřevyšujícím 4 000 tun. Konstrukce trupu umožňuje dosažení maximální provozní hloubky 300 metrů.

Varshavyanka má dva dieselové generátory o výkonu 1 500 koňských sil, jeden pohonný elektromotor a jeden hospodárný elektromotor. Ponorka má také dva dieselové motory a dvě sady elektrických baterií. Jeden vrtule zajišťuje maximální rychlost ponorky 17 uzlů (více než 30 kilometrů za hodinu) na povrchu a až 20 uzlů při zanoření.

Hlavní zbraní Projektu 636.6 jsou známé střely Kalibr. V přední části nosu Varshavyanky je šest 533-mm torpédometů. Standardní sada munice se skládá z 18 torpéd nebo 24 min a řízených stealth střel Kalibr-PL, které jsou schopny účinně zasáhnout cíle až 2 000 km daleko.

Hlavním úkolem třídy Varshavyanka je ochrana námořních základen a námořních tras, likvidace nepřátelských ponorek a hladinových plavidel. Může také provádět průzkumné a hlídkové mise na volném moři a zasahovat pobřežní infrastruktury řízenými střelami.

Zatím je postaveno 6 ponorek - Novorossijsk, Rostov na Donu, Stary Oskol, Krasnodar, Veliky Novgorod a Kolpino.

Ponorka Rostov na Donu má primát mezi ruskými ponorkami – byla první, která pomocí střel zaútočila na nepřítele, konkrétně v prosinci 2015 na cíle Islámského státu.

Zdroj: TASS

Tagy článku