Tisíce amerických vojáků bylo uvedeno do zvýšené pohotovosti kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu

Tisíce amerických vojáků bylo uvedeno do zvýšené pohotovosti kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu
Autor fotografie: US Army, flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: američtí vojáci
25 / 01 / 2022, 11:30

USA uvedly do stavu zvýšené pohotovosti 8 500 vojáků, kteří budou připraveni pro možné nasazení ve východní Evropě, pokud by byly aktivovány síly rychlé reakce Severoatlantické aliance.

Celkem 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do pohotovosti, uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Ti mají být nasazeni v případě potřeby ve východní Evropě. Opatření doporučil americkému prezidentu Joeovi Bidenovi ministr obrany Lloyd Austin a ten dal následně pokyn k jeho realizaci.

Zmíněné opatření přichází poté, kdy americký prezident Joe Biden řekl, že podle něho Rusko v nějaké formě invazi uskuteční. Kirby nicméně zároveň prohlásil, že nebylo zatím učiněno závazné rozhodnutí tyto vojáky ve východní Evropě rozmístit, protože ,,nikdo nechce vidět další válku na evropském kontinentě".

V současné době se nachází v Evropě přibližně 70 000 amerických vojáků, v její východní části asi 6 000. Uvedení 8 500 amerických vojáků do zvýšené pohotovosti přichází v době vyostřeného mezinárodního napětí panujícího ohledně Ukrajiny.

NATO mezitím vysílá do teritoria východní Evropy válečné lodě i letadla v reakci na jednání Ruska. Cílem je odstrašit protivníka od případného bezprecedentního napadení.

Američané i Britové rovněž stahují rodiny diplomatů z ukrajinských zastupitelských úřadů a stále není jasné, jak se Rusko rozhodne, jestli provede v nějaké formě nakonec vpád na ukrajinské území, nebo nikoliv a krize se podaří vyřešit diplomatickými prostředky.


Zdroj: time.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace