TITUS: moderní obrněnec na českém podvozku nejen pro armádu. Odolá projektilům i výbuchům

TITUS: moderní obrněnec na českém podvozku nejen pro armádu. Odolá projektilům i výbuchům
Popisek: TITUS
20 / 09 / 2017, 18:00

TITUS (Tactical Infantry Transport & Unitility Systém) představuje platformu moderních obrněných vozidel, která vzešla ze spolupráce mezi společností TATRA TRUCKS a francouzskou zbrojovkou NEXTER SYSTEMS. O vozidla TITUS projevila velký zájem Armáda České republiky a budou v horizontu několika let zařazeny do její výzbroje.

Vozidlo má široký záběr použití, kdy se může uplatnit jako hlídkové či velitelské vozidlo, stejně tak jako moderní obrněný transportér, který je například využitelný jako účinná překážka vůči nákladním automobilům používaným dnes hojně jako zbraň teroristů. TITUS není určen výhradně pro armádu, své uplatnění najde i u policie a bezpečnostních složek.

Vozidlo TITUS je 7,72 metrů dlouhé, 2,55 metrů široké a 2,73 metrů vysoké. TITUS pohání motor o výkonu až 405 kW ve spojení s automatickou šestistupňovou převodovkou. Může vyvinout rychlost až 110 km/h a bez přípravy se brodit vodním tokem o hloubce 1,2 metrů.

TITUS spadá do kategorie vozidel MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), přičemž disponuje unikátním páteřovým podvozkem TATRA s  nezávislými, vzduchově odpruženými polonápravami a pohonem všech kol. Je proto schopen snadno si poradit i s tím nejtěžším terénem, který představuje pro běžná vozidla MRAP s  nízkou mobilitou mnohdy nepřekonatelnou překážku. TITUS má poháněny všechny tři nápravy, přičemž pohon přední nápravy je odpojitelný a této konfigurace podvozku se využívá při jízdě po zpevněných silnicích. Aby byla zajištěna co nejlepší manévrovatelnost vozidla, jsou přední a zadní nápravy řiditelné. Velmi dobré manévrovací schopnosti může TITUS využít zejména ve stísněných prostorech či v ulicích měst.

TITUS

Vozidla TITUS bude Armáda České republiky využívat při plnění úkolů a misí v zahraničí i na území ČR, a to i v rámci integrovaného záchranného systému, kde mohou plnit funkci mobilních komunikačních a řídících prostředků v případě krizových situací. Armáda České republiky již objednala 62 vozidel TITUS ve verzích velitelsko-štábní, spojovací a místo koordinace palebné podpory. Armáda podle dřívějších vyjádření svých velitelů i zástupců ministerstva obrany chce pořídit až tři stovky titusů.

TITUS představuje komplexní a moderní řešení  univerzálního obrněného vozidla, které je v době zvyšujících se bezpečnostních rizik již nutností. Svým určením a konstrukcí je vhodný nejen pro ozbrojené síly, ale také pro bezpečnostní složky státu. 

Například česká policie v současnosti disponuje v kategorii obrněných vozidel pouze lehkým vozidlem OKV-P, což je ve skutečnosti modifikovaný a vylepšený sovětský obrněný transportér BRDM-2, jehož konstrukce vznikla už v  šedesátých letech. TITUS by se tedy mohl stát v  rukách policie rovněž vhodným prostředkem k  zajištění bezpečnosti občanů České republiky.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace