Autor fotografie: CC BY 4.0|Popisek: torpédoborec Nan-čchang
Typ 055 (v kódu NATO: třída Renhai) je nejnovější generace torpédoborců čínského námořnictva. Jedná se o upgrade torpédoborců typu 052D.
Není pochyb o tom, že čínská námořní síla roste nebývalým tempem. Čína staví letadlové lodě, pracuje na třídě moderních výsadkových lodí typu 075, stranou zájmu nejvyšší politických a armádních činitelů nezůstávají ani torpédoborce a ponorky. Především však chce Čína držet krok se svými hlavním rivalem na moři, USA.
Nesmíme pak v této souvislosti zapomenout na sporné oblasti, kde se se střetávají velmocenské zájmy, jako je například Jihočínské moře. U Američanů je otázka torpédoborců složitou, v mnohých ohledech palčivou, nicméně pracují na nejnovější generaci torpédoborců DDG (X). A nezahálí ani Velká Británie, pro kterou je obnova námořní moci do budoucna klíčovou. Britové spouštějí práci na torpédoborci Typu 83, který má perspektivně nahradit stávající Typ 45, zároveň jak SM informoval, Británie inklinuje i k agilnějším fregatám s výzbrojí podobnou torpédoborcům.Japonsko buduje moderní torpédoborce, jmenujme zde Maya stejnojmenné třídy s přihlédnutím ke vlastní protiraketové obraně. Korea i Japonsko plánuje přestavbu vrtulníkových lodí na nosiče F-35.
Nejnovější čínskou generaci torpédoborců představuje Typ 055, který je vlastně zdokonalením či upgradem typu 052D. Především nová třída tuto překonává svými rozměry, a to o jednu třetinu. V roce 2019 se začalo pracovat na 8 jednotkách, nicméně přesný počet plánovaných plavidel není znám. Nicméně různé zdroje hovoří o 12 jednotkách. To samé platí i o technických parametrech, které jsou tak podobné a ,,čekají" na své potvrzení v budoucnu.
,,Úkolové zařazení" je kromě protivzdušné obrany rozšířené. Plavidla budou plnit i eskortní mise, další pak související s obranou proti ponorkám, torpédoborce mají také tvořit doprovod čínským letadlovým lodím.
Trup má stealth tvarování, integrovaný stožár, a čtyři pevné antény AESA radaru typu 346B (pásma L a X). Torpédoborec je vybaven trupovým sonarem a sonarem s měnitelnou hloubkou ponoru. Výtlak torpédoborců činí 13 000 t (plný), délka 180 m, šířka 20 m. Pohonný systém plavidel tvoří koncepce COGAG, ,,v praxi" tedy 4 plynové turbíny QC-280, každá o výkonu 28 MW, pohánějící dva lodní šrouby. Nejvyšší rychlost činí 30 uzlů, dosah 5 000 námořních mil při rychlosti 18 uzlů.
Čína razí cestu ,,velký a dobře vyzbrojený", a přesně tento požadavek mají nová plavidla splňovat měrou vrchovatou. Zde jen malá odbočka: princip ,,velký a dobře vyzbrojený" se již v druhé světové válce projevil jako méně optimální, Hood, Bismarck, Tirpitz, Jamato, Musaši - byly bezesporu vynikající technologie, ale postrádaly ochrannou strukturu, možná další technologie, případně i chyby ve velení, proto selhaly, ale měly obdiv celého světa a budily obavy u všech námořnictev.
Výzbroj torpédoborců tvoří jeden dvouúčelový 130mm lodní kanón H/PJ-38 ve věži na přídi, jeden 30mm kanónový systém blízké obrany H/PJ-11, jeden raketový systém blízké obrany HQ-10 a dva torpédomety pro 324mm torpéda Yu-7.
Na palubě je umístěno 112 vertikálních vypouštěcích sil (sila jsou rozdělena do dvou baterií: 68 vpředu a 48 vzadu) pro protiletadlové řízené střely dlouhého dosahu HHQ-9B a středního dosahu HQ-16B, nadzvukové protilodní střely YJ-18, protilodní střely YJ-100 a raketová torpéda Yu-8 (CY-2). Na zádi se nachází přistávací plocha a hangár pro dva vrtulníky (Harbin Z-9, Changhe Z-18).
Že z dlouhodobějšího hlediska se bude jednat o jedny z nejdůležitějších plavidel, svědčí i fakt, že právě na torpédoborec Typu 055 měli Číňané jako první namontovat elektromagnetické dělo, ostatně fotografie obletěly koncem roku 2018 svět a sociální sítě. Právě railgun má v budoucnu potenciál rozhodovat klíčové konflikty na moři, má totiž ničivou sílu, což vyvažuje obrovské množství spotřebované elektrické energie. Nicméně kromě railgunu mohou být namontovány na tyto plavidla i laserové zbraně, čímž se palebný potenciál ještě zvýší. Ale jak bylo uvedeno výše, velký palebný potenciál měl i křižník Moskva - neexistuje nezničitelná zbraň nebo se velmi rychly vyvine moderní taktika a protizbraň tuto dominanci eliminovat.
Celkově lze konstatovat, že torpédoborce hrají čím dál důležitější roli, nejen u Číny a USA, ale i u ostatních států. Jak SM informoval již dříve, korvety a víceúčelové lodě následují, řeší se výzbroj a hloubka ponoření a rychlost nasazení, i Pentagon ve zprávě, zveřejněné v listopadu 2021 označil Čínu jako největší námořní sílu na světě, Podle ní má čínské námořnictvo k dispozici 355 válečných plavidel a své síly hodlá rozšířit během 4 let na 420 lodí. Do roku 2030 pak čínské námořnictvo má již tvořit 460 válečných plavidel, informuje zpráva Pentagonu,
V této souvislosti je třeba konstatovat, že americké námořnictvo se potýká se svými problémy - financemi, stárnutím plavidel, resp. jejich vyřazováním, a jinými potížemi, na druhé to čínské utěšeně roste a nevypadá to, že by ,,pekingský expres" zastavoval. Vše je o financích a ambicích, a Čína má ctižádost a finance k tomu, aby přečíslila všechny v regionu, kdežto USA vždy diskutuje v Kongresu a rozprostírá síly v rámci globální projekce, Čína je soustřeďuje jen u jednoho pobřeží - zatím.
Zdroj: Defence Blog