Transparency International napadá zapojení VOP CZ do tendru na BVP

Transparency International napadá zapojení VOP CZ do tendru na BVP
24 / 05 / 2019, 14:30

Transparency International (TI) napsal počátkem května otevřený dopis ministru obrany Lubomíru Metnarovi. V dopise napadá podmínky historicky největšího tendru v dějinách novodobé armády na pořízení pásových bojových vozidel pěchoty v hodnotě 52 miliard korun. Transparency International má za to, že zakázka je šitá na míru jen určitých dodavatelům a ostatní jsou tam pouze do počtu. Jedním z problematických bodů je podle TI i zapojení státního podniku VOP CZ do celého procesu.

O sporném postavení VOP CZ Security magazín informoval už dříve. Role VOP CZ v daném tendru si nyní všimla i nejaktivnější protikorupční organizace v Čechách. VOP CZ, která má být hlavním partnerem pro vybraného dodavatele BVP v rámci ČR.

Transparency International se ministra ptá, na základě jaké koncepce nebo z jakých důvodů má v realizaci zakázky na BVP hrát prominentní roli státní podnik VOP CZ. Není totiž zřejmé, proč by realizaci subdodávek nezařizoval napřímo vítěz daného tendru. Transparency International nadto poptává ekonomickou analýzu posuzující dopad zvoleného postupu realizace subdodávek, čímž zřejmě naráží na možnou ekonomickou nevýhodnost zapojení VOP CZ do tendru, a tedy zbytečné prodražení dodávek. Další věcí, kterou Transparency International napadá je otázka případné provize pro státník podnik VOP CZ při sjednávání subdodávek. V neposlední řadě Transparency International správně upozorňuje na to, zda vůbec existují kapacity VOP CZ tuto zakázku realizovat. V odborných kruzích totiž koluje diskuze, že VOP CZ nemá potřebné výrobní kapacity a její zapojení do tendru na BVP si tak vyžádá masivní investice ze státního rozpočtu.

Transparency International upozorňuje, že odborná, ani laická veřejnost nemá dostatek informací týkající se celého tendru, což může zavdávat podezření z efektivního nakládání s veřejnými prostředky. Z tohoto důvodu Transparency International zaslalo ministrovi obrany otevřený dopis s konkrétními otázkami, jejichž zodpovězení považuje za zásadní z pohledu veřejného zájmu na účelném a efektivním využití až 52 miliard korun z odvedených daní. Ministerstvo obrany se k otevřenému dopisu doposud nevyjádřilo.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace