Trefa do černého: Ukrajinský Patriot měl poprvé zlikvidovat Putinovu ,,nezasažitelnou" raketu

Trefa do černého: Ukrajinský Patriot měl poprvé zlikvidovat Putinovu ,,nezasažitelnou&quote; raketu
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Raketa Kinžal a její nosič MiG-31
05 / 05 / 2023, 13:00

Ukrajina poprvé zlikvidovala ruskou hypersonickou raketu Kinžal. Sestřelení provedl protivzdušný systém Patriot, který poskytli Kyjevu Američané. Zprvu nebylo jasné, zda se zpráva zakládá na pravdě, nakonec byla potvrzena.

Rusko používá proti Ukrajině také hypersonické rakety Kinžal, jak ostatně samo před nějakým časem přiznalo. 4. května však o jednu přišlo. Raketu, kterou Kreml prohlásil za ,,nezasažitelnou", sestřelil nad Kyjevem protivzdušný systém Patriot, který byl dodán napadené zemi, uvedl server Defense Express. Zbytky rakety, která byla sestřelena, pak odpovídají právě ruskému Kinžalu.

Americký Institut pro studium války (ISW), který dlouhodobě monitoruje situaci, nedávno uvedl, že Rusko používá v určitém množství svou hypersonickou střelu Kinžal proti napadené zemi, i když mu docházejí. Bylo podle zatím dostupných informací vyrobeno jen několik desítek těchto raket, a proto Rusko vybírá jen takové cíle, které jsou v aktuální fázi konfliktu strategicky důležité. Z hlediska Kremlu tedy nedává smysl jejich nadbytečné plýtvání.

Server Eurasian Times v září minulého roku uvedl, že Rusko má obecně nedostatek hypersonických střel (v ruském arzenálu figurují hypersonický kluzák Avantgard, rakety Zirkon a právě Kinžal), protože chybí čipy. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podle zpravodajského webu Politico odhadl, že Rusko disponuje jen asi ,,čtyřmi  tucty" hypersonických raket, tedy 48.

Do služby byl Kinžal přijata na konci roku 2017, na začátku roku 2018 ji představil prezident Vladimir Putin. Kinžal může zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 2000 kilometrů. Velkou výhodou Kinžalu je pak skutečnost, že všech fázích letu je vysoce manévrovatelná. Rakety mohou nést klasickou nebo nukleární hlavici. Kinžal je určen k ničení válečných lodí a objektů protiraketové obrany USA a NATO, jež představují hrozbu pro strategické raketové síly v evropské části Ruska.Zdroj: Defence Blog, Defense Express

Tagy článku