Ženijní vozidlo M1150 proti minám s podvozkem Abrams na Ukrajině

Ženijní vozidlo M1150 proti minám s podvozkem Abrams na Ukrajině
Autor fotografie: U. S. Army / Public domain|Popisek: Trhač M1150
10 / 07 / 2024, 16:30

M1150 Assault Breacher Vehicle (ABV) je útočné vozidlo americké armády jehož úkolem je čištění minových polí a odstraňování překážek jako jsou protitankoví ježci. Kyjev je zřejmě obdržel pro další ofenzivu.

Jednou z příčin neúspěchu ukrajinské ofenzivy v létě 2023 byla  minová pole. Obránci neměli dost prostředků na jejich odstraňování. Navíc koncentrovaná palba nepřítele zcela zásadním způsobem ztěžovala jejich čištění. Výsledkem bylo to, že vojáci bránící se země nakonec čistili směry útoku ručně a jen v noci. Pochopitelně důsledek byl ten, že útok Ukrajinců výrazně zpomalil. A je to také jeden z důvodů nasazení M1150.

Potřeba M1150 na Ukrajině, minové moře

 

S trochou nadsázky lze východní Ukrajinu označit jako jedno velké minové pole. Obě strany v rámci defenzivních procesů umístily výbušniny na obrovské množství míst a bohužel velmi často bez zanesení do map, takže se v mnoha případech neví, kde všude se miny nachází. Na sociálních sítích je uveřejněné velké množství videí, kde především ruská technika najíždí na minu a dochází k smrtícímu výbuchu. Občas to vypadá jako ruský národní sport. Příkladem mohou být tyto T-90M a BMP-3. 

 

Minová pole na Ukrajině jsou velmi často vícevrstvá. Bíže k povrchu se nachází protipěchotní miny, které vybuchují již při váze nižších desítek kilogramů. V řadě případů nepřichází smrt vojáka, který minu aktivoval, ale k jeho těžkému zranění. To vyžaduje nutnost transportu a zatížení dalších vojáků. V mnoha případech se ovšem hlouběji pod povrchem nachází kumulativní protipancéřové miny. Ty přirozeně reagují na mnohem větší váhu. Jsou nastavené tak, že po výbuchu se úzký paprsek propálí podvozkem do obrněnce, kde způsobí velké škody. 

M-1150

Právě po příchodu milénia operace v Afghánistánu a Iráku dovedly západní konstrukční školu k zesílení ochrany podvozků proti improvizovaným výbušným zařízením a to zvýšlilo jejich odolnost i proti minám. Existuje řada videí, kdy M2 Bradley najelo na minu a přežilo. Rusové tyto konstrukční úpravy neprovedli a pro většinu jejich obrněnců je nájezd na kumulativní minu smrtící. A díky velkému množství položených min jsou právě vozidla jako M1150 často otázkou života a smrti. 

M1150 kříženec tanku a kombajnu na podvozku Abrams

 

M1150 vypadá jako kříženec tanku a kombajnu. Poprvé byl nasazen v roce 2009 v Afghánistánu a formálně vstoupil do služby v roce 2010. Celkem bylo vyrobeno okolo 240 kusů. Váží 72 tun a je poháněn motorem z Abramse o výkonu 1 500 koní. Právě podvozek z amerického tanku je jednou z hlavních výhod. Jeho odolnost je velmi vysoká a velmi často mu neublíží ani kumulativní miny. Vozidlo je navíc vybaveno reaktivním pancířem, který opět zvyšuje možnosti přežití na bojišti. 

 

Američané původně vyvíjeli speciální odminovávací stroj, ale pro náročnost vývoje a údržby byl vývoj ženijního vozidla označovaného jako Grizzly pozastaven. M1150 je vlastně tedy prozatímním řešením, americká armáda si ho financovala sama. Cena jednoho zařízení se pohybuje okolo 800 milionů korun. Věž Abramsu byla odstraněna a nahrazena zařízeními britské firmy Pearson Engeneering. To zahrnuje důlní pluh, radlici z buldozeru, náplně na odstraňování munice a systémy značení pruhů pro pěchotu s vyčištěnými prostory. 

M1150

Trhač je osazen dvouřadým odpalovačem náloží M58 Mine Clearing Line Charge neboli lineárním demoličním systémem. Raketa dopraví C4 nad minové pole, následuje výbuch, který je schopen vyčistit prostor 100 x 8 metrů.  Pluh výbušniny zvedá a dokáže je odsunout mimo čištěný prostor pro pozdější likvidaci. Američané M1150 mají v současnosti vyřazené ze služby. Je až těžko k pochopení, že se na Ukrajinu dostaly až teď, kdy je pro letošní rok prakticky pozdě.


Zdroj: TE, The Drive

 

Tagy článku

-->