Trhač konečně na Ukrajině. Pozdě, ale přece, ženijní vozidlo M1150 na podvozku Abrams

Trhač konečně na Ukrajině. Pozdě, ale přece, ženijní vozidlo M1150 na podvozku Abrams
Autor fotografie: U. S. Army / Public domain|Popisek: Trhač M1150
04 / 11 / 2023, 09:30

M1150 Assault Breacher Vehicle (ABV) je útočné vozidlo americké armády jehož úkolem je čištění minových a odstraňování překážek jako jsou protitankoví ježci. Kyjev je zřejmě obdržel na další ofenzivu.

Asi nejzásadnějším problémem ukrajinské ofenzivy, jež probíhá již několik měsíců, jsou rozsáhlá ruská minová pole. Kyjevu zoufale chyběly prostředky pro jejich ničení. Navíc koncentrovaná palba nepřítele zcela zásadním způsobem ztěžovala jejich čištění. Výsledkem bylo to, že vojáci bránící se země nakonec čistili směry útoku ručně a jen v noci. Pochopitelně důsledek byl ten, že útok Ukrajinců výrazně zpomalil. 

M1150 vypadá jako kříženec tanku a kombajnu. Poprvé byl nasazen v roce 2009 v Afghánistánu a formálně vstoupil do služby v roce 2010, celkem bylo vyrobeno okolo 240 kusů. Váží 72 tun a je poháněn motorem z Abramse o výkonu 1 500 koní. Právě podvozek z amerického tanku je jednou z hlavních výhod. Jeho odolnost je velmi vysoká a velmi často mu neublíží ani kumulativní miny. Vozidlo je navíc vybaveno reaktivním pancířem, který opět zvyšuje možnosti přežití na bojišti. 

Američané původně vyvíjeli speciální odminovávací stroj, ale pro náročnost vývoje a údržby byl vývoj ženijního vozidla označovaného jako Grizzly pozastaven. M1150 je vlastně tedy prozatímním řešením, americká armáda si ho financovala sama. Cena jednoho zařízení se pohybuje okolo 800 milionů korun. Věž Abramsu byla odstraněna a nahrazena zařízeními britské firmy Pearson Engeneering. To zahrnuje důlní pluh, radlici z buldozeru, náplně na odstraňování munice a systémy značení pruhů pro pěchotu s vyčištěnými prostory. 

Trhač je osazen dvouřadým odpalovačem náloží M58 Mine Clearing Line Charge neboli lineárním demoličním systémem. Raketa dopraví C4 nad minové pole, následuje výbuch, který je schopen vyčistit prostor 100 x 8 metrů.  Pluh výbušniny zvedá a dokáže je odsunout mimo čištěný prostor pro pozdější likvidaci. Američané M1150 mají v současnosti vyřazené ze služby. Je až těžko k pochopení, že se na Ukrajinu dostaly až teď, kdy je pro letošní rok prakticky pozdě.


Zdroj: TE, The Drive

 

Tagy článku