Tři další letouny páté generace F-35 byly dodány Norskému královskému letectvu

Tři další letouny páté generace F-35 byly dodány Norskému královskému letectvu
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: F-35
30 / 05 / 2018, 11:00

Norské královské letectvo obdrželo další tři letouny F-35.

Minulý týden převzalo Norsko další tři stroje F-35, které byly umístěny na hlavní základně norských vzdušných sil Ørlandu. Spolu s třemi letouny stíhačů F-35 tak Norské královské letectvo disponuje celkem šesti těmito stroji. Ty však nejsou zatím operačně způsobilé a jsou dislokovány na Lukeově letecké základně v Arizoně, kde zatím slouží k výcviku norských pilotů. 

psali jsme: První F-35 pro Norsko

První tři letouny F-35 dodala americká strana Norsku v listopadu 2017. Podle stanoveného plánu má Norsko přebírat každý rok šest strojů F-35 až do roku 2024. Celkem má provozovat Norsko 52 těchto strojů. Plná operační způsobilost letounů se pak očekává o rok později, tedy 2025.

psali jsme: Uvažuje Německo o nákupu F-35?

Norsko před časem začalo důležitý proces přezbrojování na F-35, kdy odmítlo nabídku Gripenů s tím, že nesplňují jeho požadavky. Generační obměna Norského královského letectva bude Norsko stát nemalé peníze. Celkově zaplatí zhruba 70 miliard norských korun včetně logistického zázemí, munice či zbraňových systémů. Norsko stále provozuje víceúčelové stíhací letouny 4. generace F-16 Fighting Falcon.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace