Třída Admiral Grigorovič: Ruské fregaty měly urychlit modernizaci námořnictva, vše zkomplikovala anexe Krymu

Třída Admiral Grigorovič: Ruské fregaty měly urychlit modernizaci námořnictva, vše zkomplikovala anexe Krymu
Autor: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: Fregata Admiral Grigorovič
25 / 03 / 2022, 13:00

Třída Admiral Grigorovič (Projekt 11356) představuje víceúčelové fregaty pro ruské námořnictvo. Stavba fregat byla zkomplikována ruskou anexí Krymu v roce 2014.

Stavba nových fregat měla vyplnit nedostatek plavidel tohoto typu, původně se počítalo s tím, že 6 jednotek ve zmíněné třídě bude po zařazení do služby sloužit v Černomořském loďstvu. Ruské námořnictvo na novou třídu v tomto ohledu spoléhalo, protože v ní vidělo výrazný modernizační potenciál, nicméně v průběhu stavebního procesu se vyskytly vážné komplikace související s ruskou anexí Krymu v roce 2016 a následným uvalením embarga Ukrajiny na Rusko. Zde je nutné vnímat, že Černé moře nebo středomoří mají určitou velikost a hloubku, a proto jsou preferovány fregaty, korvety a víceúčelové lodě, než torpédoborce s větším ponorem.

V letech 2016-2017 tak byly zařazeny oproti očekáváním do služby pouze 3 jednotky, druhá plánována trojice byla prodána Indii. Ta si ještě objednala čtvrtou jednotku. Rusko a Indie podepsaly v roce 2018 dohodu, v rámci které získá indické námořnictvo 4 fregaty, které budou součástí třídy Talwar. Celkem je tak plánována stavba sedmi fregat této třídy. Indie si objednala pohonný systém od Ukrajiny, Dodány mají být do roku 2026. Ukrajina byla v rámci SSSR výrobcem pohonných systémů pro námořnictvo.

Výtlak plavidel o délce 124,8 m činí 3 350 t (standardní), 3860 t (plný). Pohonnou jednotku fregat zajišťuje koncepce COGAGFregaty jsou schopné vyvinout rychlost 30 uzlů a jejich dosah činí 5 000 námořních mil při rychlosti 14 uzlů.

Hlavňovou výzbroj tvoří jeden 100mm kanón A190E v dělové věži na přídi. Zásoba munice je 300 nábojů. Za věží se nachází vypouštěcí zařízení 3S90E protiletadlového raketového kompletu Shtil-1. Na palubě se nachází celkem 24 střel. Plavidla rovněž nesou osminásobné vertikální vypouštěcí silo 3S-14E pro protilodní střely Klub-N. K blízké obraně slouží dva hybridní systémy bodové obrany 3K87 Kortik, z nichž každý tvoří dva 30mm kanóny a řízené střely 9M311 (celkem 64 střel).

Posádka má k dispozici navíc ještě osm z ramene odpalovaných s infračerveným naváděním raket Igla. K ničení ponorek slouží dva dvouhlavňové protiponorkové 533mm torpédomety DTA-53-11356 a jeden raketový vrhač hlubinných pum RBU-6000. Na zádi se nachází přistávací plocha a hangár pro jeden protiponorkový vrtulník typu Kamov Ka-28 či Kamov Ka-31.

Fregaty nesou jeden námořní a vzdušný vyhledávací radar Fregat-M2EM, navigační radary MR-212/201-1 a Nucleus-2-6000A a systém elektronické obrany ASOR-11356. Trupový sonar Humsa doplňuje sonar s měnitelnou hloubkou ponoru SNN-137.


Zdroj: Navy Recognition, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace