Autor fotografie: US Navy, Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační obrázek třídy Columbia
Největší prioritou námořnictva Spojených států v současnosti jsou ponorky s balistickými raketami na jaderný pohon třídy Columbia. Třída nahradí jaderné ponorky třídy Ohio a převezme roli starších ponorek jako podmořský strategický odstrašující prostředek Spojených států. První ponorka této třídy Columbia by měla vstoupit do služby v roce 2027.
Stejně jako předchozí třída Ohio ponesou Columbie jaderné mezikontinentální balistické střely Trident II. Třída Columbia však bude obsahovat několik vylepšení oproti své předchůdkyni.
Třída Columbia má zahrnovat 12 plavidel a perspektivně nahradit starší třídu Ohio. Ponorky třídy Columbia budou mít stejnou délku jako Ohio, ale budou mít výtlak o 2 000 tun větší než předchozí třída. Ponorky s jaderným pohonem budou mít očekávanou životnost 42 let bez nutnosti výměny paliva v půlce své životnosti. Tím chce námořnictvo ušetřit asi 40 miliard dolarů. Každá ponorka Columbia bude mít 16 odpalovacích sil pro rakety Trident D-5. V této třídě byly zatím objednány dvě jednotky - USS Columbia a USS Wisconsin.
Jedním z nejvýznamnějších přínosů této třídy bude její jaderný reaktor. Na rozdíl od většiny ponorek s jaderným pohonem třída Columbia nemusí v polovině své životnosti podstoupit zdlouhavý a komplikovaný proces výměny jaderného paliva. Místo toho bude tato třída pracovat se stejným jaderným palivem, se kterým byla dodávána, dokud nebude vyřazena, čímž se zkrátí čas a náklady na údržbu a ponorky budou moci trávit méně času v docích.
Foto: General Dynamics
Třída Columbia je drahá – podle některých odhadů bude program nejdražším projektem námořnictva Spojených států v celé jeho historii, pokud nezapočítáme matřeské letadlové lodě s kompletní, tedy i leteckou výbavou. Ministr námořnictva Spojených států Carlos Del Toro v roce 2021 prohlásil, že americké námořnictvo musí při dokončování návrhu třídy Columbia odolat „tečení požadavků“.
Udržet nízké náklady na programy se v posledních letech ukázalo jako problém. Příkladem jsou pobřežní bojové lodě námořnictva tzv. LCS, kdy neuvěřitelně nafouknuté náklady na program vyvolaly zastavení projektu nařízeného Kongresem. O torpédoborcích Zumwalt nemluvě. Neexistuje projekt, jenž by se podařilo udržet v navržených nákladech, a je jedno, zda se jedná o výzbroj nebo stavebnictví.
Kromě udržení nízkých nákladů ministr námořnictva Del Toro zdůraznil, že námořnictvo také „nesmí ztratit ze zřetele Čínu“ a že úspěšné zavedení třídy Columbia by jim „[Číně] zabránilo v převzetí nadvlády“ v námořní doméně. Čína je „odhodlána stát se celosvětovým konkurentem“ Spojených států, vysvětlil Del Toro a zdůraznil, že „to je důvod, proč musíme urychlit naše úsilí v oblasti technologií“.
Zdroj: 19fortyfive.com, USNI NEWS, Defense news