Třída Columbia – budoucí nejničivější jaderné ponorky světa

Třída Columbia – budoucí nejničivější jaderné ponorky světa
Autor: US Navy, Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační obrázek třídy Columbia
06 / 05 / 2022, 17:30

Největší prioritou námořnictva Spojených států v současnosti jsou ponorky s balistickými raketami na jaderný pohon třídy Columbia. Třída nahradí jaderné ponorky třídy Ohio a převezme roli starších ponorek jako podmořský strategický odstrašující prostředek Spojených států. První ponorka této třídy Columbia by měla vstoupit do služby v roce 2027.

Stejně jako předchozí třída Ohio ponesou Columbie jaderné mezikontinentální balistické střely Trident II. Třída Columbia však bude obsahovat několik vylepšení oproti své předchůdkyni.

Třída Columbia má zahrnovat 12 plavidel a perspektivně nahradit starší třídu Ohio. Ponorky třídy Columbia budou mít stejnou délku jako Ohio, ale budou mít výtlak o 2 000 tun větší než předchozí třída. Ponorky s jaderným pohonem budou mít očekávanou životnost 42 let bez nutnosti výměny paliva v půlce své životnosti. Tím chce námořnictvo ušetřit asi 40 miliard dolarů. Každá ponorka Columbia bude mít 16 odpalovacích sil pro rakety Trident D-5. V této třídě byly zatím objednány dvě jednotky - USS Columbia a USS Wisconsin.

Jedním z nejvýznamnějších přínosů této třídy bude její jaderný reaktor. Na rozdíl od většiny ponorek s jaderným pohonem třída Columbia nemusí v polovině své životnosti podstoupit zdlouhavý a komplikovaný proces výměny jaderného paliva. Místo toho bude tato třída pracovat se stejným jaderným palivem, se kterým byla dodávána, dokud nebude vyřazena, čímž se zkrátí čas a náklady na údržbu a ponorky budou moci trávit méně času v docích.

Třída Columbia

                                                                    Foto: General Dynamics

 

Třída Columbia je drahá – podle některých odhadů bude program nejdražším projektem námořnictva Spojených států v celé jeho historii, pokud nezapočítáme matřeské letadlové lodě s kompletní, tedy i leteckou výbavou. Ministr námořnictva Spojených států Carlos Del Toro v roce 2021 prohlásil, že americké námořnictvo musí při dokončování návrhu třídy Columbia odolat „tečení požadavků“.

Udržet nízké náklady na programy se v posledních letech ukázalo jako problém. Příkladem jsou pobřežní bojové lodě námořnictva tzv. LCS, kdy neuvěřitelně nafouknuté náklady na program vyvolaly zastavení projektu nařízeného Kongresem. O torpédoborcích Zumwalt nemluvě. Neexistuje projekt, jenž by se podařilo udržet v navržených nákladech, a je jedno, zda se jedná o výzbroj nebo stavebnictví.

Kromě udržení nízkých nákladů ministr námořnictva Del Toro zdůraznil, že námořnictvo také „nesmí ztratit ze zřetele Čínu“ a že úspěšné zavedení třídy Columbia by jim „[Číně] zabránilo v převzetí nadvlády“ v námořní doméně. Čína je „odhodlána stát se celosvětovým konkurentem“ Spojených států, vysvětlil Del Toro a zdůraznil, že „to je důvod, proč musíme urychlit naše úsilí v oblasti technologií“.

Zdroj: 19fortyfive.com, USNI NEWS, Defense news

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace