Další Kačenka odstřelena, Rusové soustavně ztrácí svou nejcennější techniku

Další Kačenka odstřelena, Rusové soustavně ztrácí svou nejcennější techniku
Autor fotografie: Armáda Ruské federace / Public domain|Popisek: Zoopark-1
25 / 10 / 2023, 08:30

Protibateriové radary jsou mnohem méně známé v mediálním světě než třeba MBT, ale jejich hodnota je násobně vyšší a dnes na Ukrajině klíčová

Níže přiložené video ukazuje další přesný zásah Ukrajinců. Obětí tentokráte byl protibateriový radar 1L219 Zoopark-1, stroj v hodnotě minimálně 200 milionů korun. Před válkou na Ukrajině se dlouhodobě diskutovalo o významu dělostřelectva v moderních armádách. Řada odborníků naznačovala, že artilerie se pomalu přežívá. Byli důrazně vyvedeni z omylu. V přímé souvislosti opět zároveň vzrostl význam protibateriových radarů. 

Radar pro sledování zbraní je systém, který detekuje dělostřelecké projektily vypálené děly, houfnicemi, minomety nebo raketomety. Z trajektorie střel lokalizuje polohu zbraně a předává informace do řídících center, jež obratem reagují a zasílají souřadnice nepřítele vlastním a pro odvetnou střelbu vhodným jednotkám. První protibateriové radary se používali proti minometům, protože ty umožňovaly snadný výpočet polohy odpalovacího zařízení. 

S rozvojem výpočetní techniky od 70. let 20. století se vylepšovaly i schopnosti těchto radarů tak, že postupně byly schopny lokalizovat i dalekonosné dělostřelectvo. Moderní protibateriový radar je schopen určit polohu nepřátelského zařízení až na vzdálenost padesáti kilometrů. Přesněji řečeno minometů, spolehlivá lokalizace děl je na vzdálenost třiceti kilometrů. Problémem těchto zařízení je jejich zranitelnost a jako cíle jsou považovány za vysoce hodnotné. V reálu by měly být pod ochranou kvalitní PVO, což zničený 1L219 zjevně nebyl. 

Zoopark-1 byl vyvinut Sovětským svazem v 80. letech 20. století. Od devadesátých let je ve výzbroji ruské armády. Kromě detekce nepřítele ho lze využít i pro vyhodnocení účinnosti spřátelené střelby. Zařízení prošlo v průběhu let několika modernizacemi a byly zavedeny systémy Zoopark-2 a 3. Ty nabídly další vylepšení detekčních a sledovacích schopností, mobility a především odolnosti proti rušení. Zoopark je schopen detekovat minomety na vzdálenost 17 kilometrů a systémy MLRS do vzdálenosti 22 kilometrů. 

 Zoopark-1

Je schopen sledovat až čtyři cíle najednou, je plně autonomní a jeho nastavení trvá pouhých pět minut. Přesto jsou jeho schopnosti oproti moderním západním radarům poměrně nízké především ohledně detekční vzdálenosti. Zoopark byl vyráběn jak v kolové, tak v pásové verzi. Osádku tvoří tři muži. Řidič, operátor radaru a datový analytik. Vozidlo by mělo odolat palbě z ručních zbraní a zásahu střepin. 

Stroj je poháněn vznětovým motorem a na silnici dosáhne rychlosti 65 km/h s dojezdem 500 kilometrů. Váha činí šestnáct tun. Podle Oryxu bylo na Ukrajině zničeno již 13 těchto zařízení. Jedná se o velmi citelné ztráty, protože Zooparky nikdy nebyly vyráběny ve větším množství a jejich hodnota je na současném bojišti mimořádně vysoká díky zcela zásadní roli dělostřelectva. Ukrajinci pomalinku okusují ruského medvěda, ale je zcela elementární otázkou, jaké jsou záložní ruské možnosti. 

 

Zdroj: ArmyRecognition, autorský komentář Jaroslava Červenky

Tagy článku