Trump povolil US Navy použití smrtící síly na iránské rychlé čluny v Perském zálivu

Trump povolil US Navy použití smrtící síly na iránské rychlé čluny v Perském zálivu
Autor: US Navy CC BY-ND 2.0|Popisek: USS Cole (DDG 67)
23 / 04 / 2020, 11:00

Prezident Trump povolil americkému námořnictvu střílet na íránské lodě, které obtěžují americké lodě, po nedávné epizodě, kdy se ozbrojená íránská plavidla nebezpečně přiblížila a obtěžovala plavidla námořnictva a pobřežní stráže USA, která se účastnila cvičení v severním Perském zálivu.

"Nařídil jsem americkému námořnictvu, aby zničilo všechny iránské dělové čluny, pokud budou obtěžovat naše lodě na moři," řekl Trump v tweetu 22. dubna.

Zdroj videa: Youtube, CNBC Television

Podle rutinních pravidel nasazení jsou americké lodě ze své podstaty oprávněny střílet při sebeobraně, ale toto nové nařízení dává velitelům lodí povolení k palbě, pokud jsou pronásledována či obtěžována íránským plavidlem.

"Pokud vidíme nepřátelský čin, pokud vidíme nepřátelský záměr, máme právo reagovat. a to včetně smrtící síly, a pokud k tomu dojde v Perském zálivu, pokud se to stane jakýmkoli způsobem, odpovíme ohromnou smrtící silou, v případě potřeby se bránit. Je to opravdu tak jednoduché. “ řekl generál letectva John Hyten.

"15. dubna 11 lodí íránských revolučních gard (IRGCN) opakovaně provádělo nebezpečné a obtěžující manévry u lodí USS Lewis B. Puller, USS Paul Hamilton, USS Firebolt, USS Sirocco, USCGC Wrangell a USCGC Maui, když americké lodě byly provádění společné operace s AH-64E Apache americké armády v mezinárodních vodách Severního arabského zálivu, “ uvedla americká 5. flotila.

Plavidla IRGCN opakovaně křižovala před přídí a zádí amerických plavidel v extrémní blízkosti a vysokými rychlostmi, včetně vícenásobného křížení plavební dráhy USS Puller ve vzdálenosti 50 yardů a asi 10 yardů USCGC Maui.

Americké posádky několikrát varovaly prostřednictvím rádia, pěti krátkými zvukovými signály z lodních sirén a zařízení pro vytváření akustického hluku na dlouhou vzdálenost, ale nedostaly od IRGCN žádnou odpověď. Přibližně po jedné hodině zareagovaly lodě IRGCN na rádiové dotazy a poté manévrovaly pryč od amerických lodí a zvětšily vzdálenost od lodí US Navy.

Podle vysoce postavených příslušníků amerického námořnictva vyslal Trump jasný vzkaz směrem k Iránu a na tom teď je, jak se po jasném varování zachová.

Konec iránských „gumáků“ se blíží.

 

Zdroj: Seapowermagazine, Twitter

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace