Trumpův boj proti KLDR? Méně než polovina amerických bombardérů je připravena okamžitě k boji

Trumpův boj proti KLDR? Méně než polovina amerických bombardérů je připravena okamžitě k boji
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: B-1B Lancer
08 / 09 / 2017, 17:30

Podle serveru militarytimes.com má USA ,,velký" problém. Jen méně než polovina amerických bombardérů je připravena letět ,,ještě dnes" do akce.

Pro Donalda Trumpa to může být docela zásadní problém vzhledem k deklarované připravenosti zaútočit kdykoliv na KLDR. Server militartimes.com totiž s odkazem na statistiku amerických vzdušných sil přinesl informaci, že méně než polovina amerických bombardérů je schopna ,,ještě dnes" vzlétnout do akce. Podle militartimes.com to však není překvapení, když se přihlédne ke stáří těchto strojů a redukovaným rozpočtům.

psali jsme: Video: Největší a nejrychlejší americký bombardér XB-70 Valkyrie

Server informuje o tom, že z 75 konvenčních a ,,jaderných" B-52 je schopno se zapojit do okamžité akce pouze 33. Z 62 konvenčních bombardérů B-1 je pak připraveno k okamžitému boji jen necelá polovina - 25. Co se týče 20 ,,jaderných" bombardérů B-3, tak číslo ještě dále klesá. Z nich by mohlo ,,ještě dnes" vzlétnout a plnohodnotně se zapojit do akce pouze 7 či 8.

,,Běžně nemáte k dispozici více než jednociferné číslo B-2, které by něco zmohly" prohlásil ve výslužbě generálporučík Dave Deptula, který je v současné době děkanem instituce Mitchell Institute of Aerospace. ,,Pokud by něco dobrého mělo vzejít ze severokorejské krize, toto by měl být budíček," dodává Deptula.

,,Není to však záležitost pouze bombardérů, to je patrné. Americké vzdušné síly jsou nejmenší, kdy byly a nejméně připravené v historii. To by mělo lidi zajímat," varoval Deptula.

Navzdory omezeným počtům jsou však podle plukovníka a náčelníka divize bojových letadel velitelství amerických vzdušných sil Roberta Leppera bombardéry prezidentovi USA k dispozici. ,,Všechny naše tři bomardovací letky jsou schopny plnit své mise. Musely se vždy vypořádat s omezeným počtem bombardérů," řekl Lepper.

Lepper připomíná, že vzdušné síly mají k dispozici celkem 20 B-2. I když jsou ,,nejmladší" bombardéry ve službě, jejich konstrukce je již 21 let stará, a prochází modernizací. Přesto jen 7 či 8 z nich je připraveno odstartovat do okamžité akce, a jen polovina z nich je schopna vůbec se účastnit mise.

psali jsme: Video: Nejvyspělejší strategický bombardér světa B-2

Tři bombardéry B-2 jsou rozmístěny od roku 2016 na Andersenově letecké základně, ale dalším problémem pro tyto stroje jsou limitované kapacity na podporu zvýšených potřeb jejich údržby.

Je zde i 62 zbývajících B-1 a stejně jako B-2 potřebují nutně modernizaci. To vše však brání okamžité schopnosti těchto a jiných strojů se zapojit plnohodnotně do akce. Výsledek případného vojenského konfliktu s KLDR pak může omezený počet bombardérů negativně poznamenat.

 

Zdroj: militarytimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.