Turecký stíhač sestřelil arménský bitevní letoun Su-25

Turecký stíhač sestřelil arménský bitevní letoun Su-25
Autor fotografie: Public Domain Mark 1.0|Popisek: Ilustrační fotografie
29 / 09 / 2020, 18:15

Náhorní Karabach je právem nazýván „nejnebezpečnějším nevyřešeným konfliktem v Evropě“. Má potenciál nasát do konfliktu Rusko i Turecko. Rusko sice slovně podporuje Arménii, ale současně prodává zbraně Ázerbajdžánu a Turecko Ázerbajdžán podporuje slovně i materiálně. Nyní oznámily oficiální zdroje Arménie, že turecký letoun F-16 sestřelil arménský bitevník Su-25.

Před dvěma hodinami se na oficiálním twitterovém účtě objevila informace, že turecká stíhačka startující ze základny Ganja v Azerbajdžánu sestřelila bitevní letoun Su-25 arménského letectva.

Turecký prezident tak opět překročil hranici a po konfliktech v Sýrii a Lybii se vojáci Tuirecka angažují i v konfliktu na Náhorním Karabachu.

Pilot zasaženého stroje zemřel.

Turecko a Ázerbájdžán kategoricky odmítly tvrzení arménského ministerstva obrany, že turecká stíhačka F-16 Viper sestřelila arménský letoun Su-25 Frogfoot nad Arménií. 

V novém kole bojů, které začalo v neděli, již byly zabity desítky civilistů. Arménie nyní čelí fenomenálně dobře vybavenému rivalovi. Zatímco Moskva řekla jen málo, Turecko - které před stoletím zlikvidovalo 1,5 milionu Arménů během dvou let, nyní přesouvá na Kavkaz mudžahediny, které nasadilo již v Sýrii, aby svrhlo Bašára Asada. Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident, odmítá uznat genocidu Arménů, a zavázal se podporovat muslimský Ázerbajdžán všemi prostředky.

Zdroj: Twitter

Tagy článku