Turecké námořnictvo dostane v roce 2020 vrtulníkovou výsadkovou loď TCG Anadolu

Turecké námořnictvo dostane v roce 2020 vrtulníkovou výsadkovou loď TCG Anadolu
Autor: screenshot Youtube|Popisek: TCG Anadolu
26 / 11 / 2019, 15:00

Server defenseworld.net informoval, že tureckému námořnictvu bude dodána příští rok vrtulníková výsadková loď TCG Anadolu. Ta může plnit roli lehké letadlové lodi. Anadolu je největším domácím válečným plavidlem.

Turecké námořní síly posílí již příští rok vrtulníková výsadková loď TCG Anadolu. Plavidlo vychází z designu víceúčelové vrtulníkové výsadkové lodi Juan Carlos I., která je v současné době největší válečnou lodí Španělska. Anadolu je určena pro několik druhů misí - pro podporu a přepravu vojenského výsadku, přepravu jednotek do operační oblasti (tzv. force projection), humanitární mise, nebo může plnit zároveň roli lehké letadlové lodi.

Loď je 231 dlouhá, 32 metrů široká, může dosáhnout rychlosti 23 uzlů. Dosah plavidla činí 9 000 námořních mil. Výzbroj tvoří čtyři dálkově ovládané zbraňové stanice se 4 kanony Aselsan STOP ráže 35 mm, dále tři dálkově ovládané zbraňové stanice s 3 kulomety Aselsan STAMP ráže 12,7 mm a dva zbraňové systémy Phalanx CIWS od amerického výrobce Raytheon. Anadolu je vybaven několika radary - SMART-S Mk2 a dvěma navigačními radary.

Z plavidla budou moci operovat vrtulníky Sikorsky S-70B, T-129 ATAK či Boeing Ch-47 Chinook. Anadolu bude moci pojmout i letouny 5. generace F-35B. To však nejspíš již bude passé vzhledem k faktu, že USA zablokovaly již nasmlouvaný prodej těchto strojů v souvislosti s nákupy ruského protivzdušného systému S-400 Ankarou. Anadolu bude přepravovat ,,standardně" tanky, obrněné transportéry, k dispozici je garáž pro lehká vozidla. Plavidlo ponese i několik typů člunů – dva vyloďovací čluny LCVP, čtyři LCM, 27 obojživelných obrněných vozidel AAV, jeden velitelský člun a jeden člun RHIB.

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace