Turecko chce od Jižní Koreje nakoupit až 100 motorů pro svůj domácí tank Altay

Turecko chce od Jižní Koreje nakoupit až 100 motorů pro svůj domácí tank Altay
Autor fotografie: CeeGee CC BY-SA 4.0|Popisek: tank Altay
09 / 04 / 2022, 09:00

Ankara vyjednává s Jižní Koreou o dodávkách motorových jednotek pro svůj domácí tank Altay, který je sužován technickými problémy.

Tank Altay měl být jasným důkazem, že Turecko dokáže ve spolupráci s jiným státem vyrobit moderní vozidlo, které by bylo v technických parametrech minimálně srovnatelné se západními standardy. Prototyp tanku byl představen již v roce 2011, prakticky od té doby projekt sužují problémy různého, zvláště technického rázu.

Jak už SM informoval ve svých předchozích článcích, tyto problémy se týkají hlavně volby vhodných motorových jednotek pro Altay. Ankara se proto obrátila na Jižní Koreu, konkrétně firmu Hyundai Rotem a skrze ní také dalšími jihokorejské koncerny - Doosan a S&T Dynamics o pomoc s možnými dodávkami motorů jakožto klíčovou součástí tanku Altay.

Server Defense News nyní informoval, že aktuálně probíhají jednání mezi Jižní Koreou a Tureckem o potenciální dodávce až 100 motorů pro zmíněný tank. Podle šéfa úřadu obranného průmyslu Ismaila Demira, který jednání potvrdil, jde v této fázi o kvantitu, minimálně 50 motorů, maximálně 100. Jihokorejské firmy mají nejen motory dodat, ale rovněž se podílet na jejich integraci do tureckého tanku nové generace.

Pokud vše půjde podle stanoveného plánu, mohou být tanky Altay vybaveny novými motory během 18 měsíců, uvedl server Defense News. Úspěšnou integrací nových motorů by mohly být vyřešeny chronické technické potíže s pohonnou jednotkou pro tanky Altay a zabržděný projekt by mohl vstoupit do další fáze.

Altay je konvenčně koncipovaný hlavní bojový tank o hmotnosti 65 tun. Tank má čtyřčlennou posádku v konvenčním uspořádání (velitel, střelec, nabíječ, řidič). Je vyzbrojen 120mm kanónem o délce 55 ráží s hladkým vývrtem hlavně. Jedná se o licenci jihokorejského kanónu vyráběného pro tank K2 (ten je sám licencí od německé zbrojovky Rheinmetall). S kanónem je spřažen 7,62mm kulomet. Na střeše věže je navíc umístěna dálkově ovládaná zbraňová stanice Aselsan STAMP/II s 12,7mm kulometem. Tanky verze Altay T1 mají být vybaveny aktivním obranným systémem Aselsan Akkor, schopným detekovat ozáření tanku laserovým paprskem a likvidovat přilétající projektily.

Vylepšená verze Altay T2 má pohánět domácí pohonná jednotka (ve vývoji), má mít lepší balistickou ochranu (munice v oddělené pancéřové schránce), přičemž výzbroj se rozšíří o z hlavně odpalované řízené střely.


Zdroj: Defense News, Wikipedia

Tagy článku