Turecko dostalo první várku komponentů protivzdušného systému S-400. Jak budou reagovat USA?

Turecko dostalo první várku komponentů protivzdušného systému S-400. Jak budou reagovat USA?
12 / 07 / 2019, 14:30

Turecku byly v pátek dodány první komponenty ruského protivzdušného systému S-400. Jak budou reagovat USA?

Turecko převzalo první dodávku komponentů ruského protivzdušného systému S-400, potvrdilo turecké ministerstvo obrany ve svém prohlášení. Dodávka komponentů byla poslána na leteckou základnu Murted v Ankarské provincii.

Rusko a Turecko podepsaly na konci minulého roku dohodu v hodnotě 2,5 miliard dolarů na dodávku 4 protivzdušných kompletů S-400. 

Proti dohodě se od začátku kategoricky postavily USA. Snažily do poslední chvíle tlačit na Turecko, aby od nákupu S-400 ustoupilo, což však prezident Erdogan rezolutně odmítl. USA poukazovaly zejména na to, že S-400 jsou nekompatibilní se systémy NATO.

Otázkou tedy je, jaká bude ,,praktická" reakce USA ve světle stále se zhoršujících vzájemných vztahů. Prezident Donald Trump již dal najevo, že v takovém případě může Turecko zapomenout na již objednaných 100 letounů F-35 a může být vyřazeno z programu F-35. USA vzkázaly Ankaře, že pokud nezruší již objednané protivzdušné komplety do 31. července, bude od dodávek letounů F-35 ,,odstaveno". USA zároveň pohrozily sankcemi, pokud Turecko převezme ruské protivzdušné komplety, což je možná reálná varianta dalšího vývoje.

V krajním případě pak mohou USA usilovat o vyloučení Turecka z NATO, jehož členy spojují rovněž demokratické hodnoty, které jsou však prezidentem Erdoganem od nepovedeného puče v roce 2016 nadále pošlapávány.

Na každý pád může Turecko očekávat, že americká reakce na sebe nenechá dlouho čekat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace