Turecko dostalo první várku komponentů protivzdušného systému S-400. Jak budou reagovat USA?

Turecko dostalo první várku komponentů protivzdušného systému S-400. Jak budou reagovat USA?
12 / 07 / 2019, 14:30

Turecku byly v pátek dodány první komponenty ruského protivzdušného systému S-400. Jak budou reagovat USA?

Turecko převzalo první dodávku komponentů ruského protivzdušného systému S-400, potvrdilo turecké ministerstvo obrany ve svém prohlášení. Dodávka komponentů byla poslána na leteckou základnu Murted v Ankarské provincii.

Rusko a Turecko podepsaly na konci minulého roku dohodu v hodnotě 2,5 miliard dolarů na dodávku 4 protivzdušných kompletů S-400. 

Proti dohodě se od začátku kategoricky postavily USA. Snažily do poslední chvíle tlačit na Turecko, aby od nákupu S-400 ustoupilo, což však prezident Erdogan rezolutně odmítl. USA poukazovaly zejména na to, že S-400 jsou nekompatibilní se systémy NATO.

Otázkou tedy je, jaká bude ,,praktická" reakce USA ve světle stále se zhoršujících vzájemných vztahů. Prezident Donald Trump již dal najevo, že v takovém případě může Turecko zapomenout na již objednaných 100 letounů F-35 a může být vyřazeno z programu F-35. USA vzkázaly Ankaře, že pokud nezruší již objednané protivzdušné komplety do 31. července, bude od dodávek letounů F-35 ,,odstaveno". USA zároveň pohrozily sankcemi, pokud Turecko převezme ruské protivzdušné komplety, což je možná reálná varianta dalšího vývoje.

V krajním případě pak mohou USA usilovat o vyloučení Turecka z NATO, jehož členy spojují rovněž demokratické hodnoty, které jsou však prezidentem Erdoganem od nepovedeného puče v roce 2016 nadále pošlapávány.

Na každý pád může Turecko očekávat, že americká reakce na sebe nenechá dlouho čekat.

Tagy článku