Turecko nabízí Ukrajině protiletadlový systém Korkut

Turecko nabízí Ukrajině protiletadlový systém Korkut
Autor fotografie: Aselsan|Popisek: Protiletadlový systém Korkut
11 / 06 / 2021, 14:00

Ukrajině může být dodán turecký protiletadlový systém krátkého dosahu Korkut.

Turecká společnost Aselsan nabízí možný prodej protiletadlového systému Korkut Ukrajině, informoval server Defense Express. ,,Aselsan nabízí ukrajinským ozbrojeným silám prověřené řešení pro obranu vzdušného prostoru, která splňuje všechny operační a taktické pořadavky," stojí v prohlášení, které vydala turecká firma.

Protivzdušný systém krátkého dosahu Korkut likviduje především nízko letící cíle, ať už jsou to drony, vrtulníky či rakety. Poskytuje také podporu pro mechanizované a mobilní jednotky.

Pro Ukrajinu by se jednalo o významnější modernizaci protivzdušných systémů, protože má ve výzbroji zařazeny nadále stárnoucí sovětské systémy Šilka a Tunguska. Korkut vstoupil do služby v roce 2016 a turecká armáda si objednala u společnosti Aselsan celkem 40 těchto zbraňových systémů, přičemž zkompletování dodávky je naplánováno na rok 2022.

Pokud by se Ukrajina rozhodla nakoupit turecké protivzdušné systémy, z jejího pohledu by to dávalo smysl. Nahradila by jednak dýchavičné sovětské systémy, prohloubila by rovněž ukrajinsko-tureckou spolupráci. Ukrajina si již dříve objednala od Ankary 48 dronů Bayraktar TB2, jež zaujaly třeba i Polsko, které učinilo objednávku na 24 těchto dronů.

 

Zdroj: Defense Express

Tagy článku