Turecko nasazuje v Libyi svůj nejnovější systém protivzdušné obrany - Korkut

Turecko nasazuje v Libyi svůj nejnovější systém protivzdušné obrany - Korkut
Autor fotografie: FNSS Savunma Sistemleri A.S.|Popisek: Bojové vozidlo systému Korkut
23 / 08 / 2020, 11:00

Turecko údajně poslalo svůj poslední samohybný systém protivzdušné obrany Korkut do Libye. Nedávné satelitní snímky zveřejněné twitterovým účtem safsata14 ukázaly, že tyto systémy byly rozmístěny na základně Al-Vatíja v západní Libyi, asi 130 km od Tripolisu. Leteckou základnu nyní provozují turecké ozbrojené síly i síly vlády tzv. Národní dohody.

Jde patrně kromě dalšího o reakci na letecký útok proti základně Al-Vatíja nedaleko Tripolisu, který podnikly 5. července letouny Spojených arabských emirátů s podporou Francie (tureckého spojence v rámci NATO) a Egypta. Během útoku, o kterém psala s ohledem na napjaté vztahy s Tureckem především řecká média, přišly turecké ozbrojené síly o několik systémů protivzdušné obrany (Hawk MIM-23, resp. poslední verzi Hawk XXI) a systém elektronického boje Koral.

Základnu samotnou dobyly jednotky věrné režimu libyjského premiéra Fáize Sarrádže (uznávanou OSN) s tureckou podporou v květnu na silách maršála Chalífy Haftara, kterého kromě Egypta, Francie nebo Spojených arabských emirátů podporuje také Rusko.

Korkut je samohybné obrněné vozidlo s věží osazenou dvouhlavňovým 35m kanónem Oerlikon KDC-02 s kadencí až 1100 ran v minutě, schopným zasahovat vzdušné cíle do vzdálenosti 4 km. Systém sestává z jednoho velitelského vozidla vybaveného radarem s dosahem až 70 km, a tří bojových vozidel. Je efektivní proti nízko letícím letounům a vrtulníkům, střelám země-vzduch, střelám s plochou dráhou letu a bezpilotním prostředkům.

video: youtube

Všechna vozidla systému jsou plně obojživelná, schopná samostatného pohybu v hluboké vodě. Na silnici dosahuje rychlost až 65 km/h, ve vodě pak 6 km/h. Ve službě jsou od roku 2016, dosud vzniklo třináct sestav (celkem 52 vozidel), a do roku 2022 má turecká armáda mít k dispozici 40 systémů Korkut. Ve výzbroji nahrazují americké systémy M42 Duster z éry studené války, poprvé nasazené ve Vietnamu, kterých má turecká armáda 262 kusů, převážně uložených ve skladech.

Během letních operací získaly vládní síly s podporou Turecka nad maršálem Haftarem převahu, vtlačily jeho jednotky z Tripolisu a ze strategicky významného města Tarhuna. Podle Pentagonu nasazuje Turecko v občanské válce v Libyi, která vypukla po svržení Muammara Kadáfího v roce 2011, na 3500 syrských bojovníků. Nemá údajně jít o bývalé bojovníky Islámského státu nebo Al-Káidy, ale o žoldnéře motivované spíše než ideologií tureckými penězi a příslibem získání tureckého občanství. Přesto rostou obavy z toho, že v Libyi se Islámský stát, bude-li konflikt pokračovat, znovu dostane ke slovu.

Zdroj: safsata14 (Twitter), army-technology.com, rferl.org

Tagy článku

-->