Turecko čeká první dodávku protivzdušného kompletu S-400, zváží i možný nákup amerického Patriotu

Turecko čeká první dodávku protivzdušného kompletu S-400, zváží i možný nákup amerického Patriotu
27 / 11 / 2018, 14:00

První ,,várka" ruského protivzdušného kompletu S-400 sice ještě nebyla Turecku dodána, země ale zvažuje nákup i amerického mobilního raketového systému Patriot.

První dodávka ruského systému S-400 je naplánována na příští rok, nicméně Turecko zvažuje, že by mohlo nakoupit i mobilní raketový systém Patriot, pokud bude nabídka výhodná. Informaci potvrdil minulý čtvrtek turecký mluvčí prezidenta Erdogana Ibrahim Kalin.

psali jsme: Rusko dodá Indii protiraketové systémy S-400 za pět miliard

,,První baterie S-400 bude dodána Turecku příští rok. Potom začneme s jejich společnou výrobou. Na druhé straně se Turecko nikdy nespoléhá jen na jednu nabídku, kterou má k dispozici. Pokud bychom našli společnou řeč s USA, která se týká pořízení systému Patriot, dostali dobrou nabídku a souhlasili se společnou výrobou, pak bychom ji přijali, prohlásil Kalin.

doporučujeme: Ruské systémy protivzdušné obrany S-400 i do Kataru? Ten zvažuje jejich nákup

Prezidentský mluvčí k tomu dodal, že pro Turecko budou mít systémy S-400 výhradně obranný účel a Erdoganův režim nemá v žádném případě úmysl někoho napadnout. Přesto se Turecko stalo v poslední době předmětem kritiky zejména od členských států NATO, že pořizuje právě ruské systémy, a to v celkové hodnotě 2,5 miliard dolarů.

Na druhé straně není jasné, zda by USA vůbec Turecku za určitých podmínek byly ochotné systém Patriot prodat vzhledem k napjatým vzájemným vztahům.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace