Turecko vzkazuje USA: nevzdáme se protivzdušných kompletů S-400 výměnou za nákup systému Patriot

Turecko vzkazuje USA: nevzdáme se protivzdušných kompletů S-400 výměnou za nákup systému Patriot
Popisek: S-400
14 / 01 / 2019, 08:30

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu prohlásil, že se Turecko nevzdá ruských protivzdušných kompletů S-400 výměnou za možný nákup amerického mobilního raketového systému Patriot.

Minulý týden SM informoval o tom, že americká administrativa nabídla Turecku k prodeji svůj mobilní raketový systém Patriot, ale jen pod podmínkou, že Turecko ustoupí od nákupu ruských protivzdušných kompletů S-400. Nyní potvrdil v atmosféře napjatých vzájemných vztahů turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu, že Erdoganův režim tak neučiní. Dodávky protivzdušných kompletů S-400 jsou totiž již domluvené.

psali jsme: Protivzdušný systém S-400 rozmístěný na Krymu může zasáhnout jakýkoliv vzdušný cíl v centrální Ukrajině, obává se předseda Národní bezpečnostní a obranné rady Ukrajiny

Turecko by mělo potenciální zájem o používání obou systémů a koncem minulého roku jeho představitelé prohlásili, že by země mohla nakoupit vedle systémů S-400 právě i mobilní raketový systém Patriot, pokud bude nabídka pro Turecko výhodná. Cavusoglu sice odmítl americký požadavek, současně ale uvedl, že Ankara je připravená jednat i v budoucnu o nákupu systému Patriot.

,,Turecko může koupit systémy Patriot v budoucnu. Ale bude to nemožné, když jedním z požadavků jejich nákupu bude vzdání se systémů S-400, prohlásil k americkému požadavku Cavusoglu.

čtěte také: Rusko dodá Indii protiraketové systémy S-400 za pět miliard

Je tak nenejvýš pravděpodobné, že Turecko v dohledné době systém Patriot nepořídí. V roce totiž 2017 podepsalo Turecko s Ruskem kontrakt na dodávků protivzdušných kompletů S-400 a ruskou ,,kartu" hraje dál. Instalace systémů má podle plánů začít v říjnu tohoto roku.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace