Turecko-syrská válka: turecká F-16 sestřelila nad Idlíbem syrský L-39 Albatros

Turecko-syrská válka: turecká F-16 sestřelila nad Idlíbem syrský L-39 Albatros
Autor: wikipedia, public domain|Popisek: Turecká F-16C
03 / 03 / 2020, 13:00

Syrské ministerstvo obrany potvrdilo, že turecký stíhací letoun F-16 narušil syrský vzdušný prostor a nad městem Idlíb sestřelil letoun L-39ZA Albatros syrského letectva. K sestřelu se hlásí i turecká strana svým oficiálním twitterovým účtem. Podle ní se syrský letoun pokusil napadnout turecké jednotky, které jsou poblíž města Idlíb nasazeny v rámci operace "Jarní štít."

Syrské letectvo disponuje letkou (č. 2) vyzbrojou letouny československé provenience L-39, část ve verzi L-39ZO, část modernějších L-39ZA. ZO ("Zahraniční obchod") je exportní varianta pro výcvik vybavená čtyřmi zbraňovými závěsníky; varianta ZA nese kanón GS-23 a je využívaná i pro útoky proti pozemním cílům. Syrské letectvo je nasazuje jako lehké bitevní proti povstalcům od roku 2014. O jeden přišlo v prosinci 2017, druhý nyní sestřelil turecký stíhač.

Operaci spustilo Turecko v reakci na útok proti svým jednotkám, které jsou nasazené v Sýrii již několik měsíců a realizují Erdoganův projekt bezpečnostní zóny na turecko-syrské hranici. Bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN a syrské vlády. K dnešnímu dni si Turci podle ministra obrany Akara nárokují zničení syrského dronu, osmi vrtulníků, 103 tanků, 19 obrněných transportérů, 72 děl a raketometů, tří protiletadlových systémů, 15 protitankových zbraní a minometů, 56 obrněných vozidel, devíti muničních skladů a 2000 vládních vojáků.

Během několika dní operace tedy zničili prostředky, které v absolutních číslech co do počtu techniky zhruba odpovídají síle Armády České republiky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace