Turecký Altay: moderní tank, nebo rakev na pásech? Možné řešení pro země třetího světa odmítající ruské technologie

Turecký Altay: moderní tank, nebo rakev na pásech? Možné řešení pro země třetího světa odmítající ruské technologie
Autor fotografie: CeeGee, CC BY-SA 4.0|Popisek: Tank Altay
24 / 01 / 2023, 13:00

Turecko oznámilo zahájení sériové produkce hlavního bojového tanku Altay. Má to však několik ,,ale". Altay je založen na korejském tanku M2 Black Panther. Nelze zpochybňovat hlavní výzbroj nebo pohonnou jednotku včetně převodovky, ale již u korejského K2 se projevily zásadní problémy v balistické ochraně, což je odolnost pancéřování při přímém zásahu v tankovém boji, IED (improvizovaným výbušným zařízením) nebo protitankovým řízeným střelám (PTŘS).

A na Polsko se nyní svým způsobem řítí lavina problémů, kdy tanky na své náklady bude muset modernizovat, nebo se jich jakkoliv zbavit. Oboje bude stát nemalé finanční prostředky. Altay tak zřejmě nezamíří do zemí NATO, ale jiných regionů, Jeho palebná síla je jednoznačná, problémem může být zásobování municí, pokud nebude identifikován výrobce, jenž poskytne stejnou, ale neznačkovou munici. Těch je na světě celkem dost.

Altay zatím nebyl v bojové operaci, takže ho lze obtížně plnoprávně hodnotit. Ale pokud vychází z K2, je velmi pravděpodobné, že převzal některá konstrukční „neduhy“, které momentálně degradují K2.

K2 měl být koncipován jako tank pro čelní srážku s tanky KLDR vzhledem ke geografii území, tedy spíše úzkým údolím neumožňujícím rozsáhlejší manévr. I když okolí jihokorejských měst Buan a Gunsan nebo na severu v KLDR východní pobřeží a okolí hlavního města Pchjongjang jsou poměrně vyhovující.

Ale země třetího světa, tedy Afrika a Střední nebo Jižní Amerika, jež nejsou tak přesycené protitankovými zbraněmi, a kde terén v mnoha místech limituje pohyb těžkých MBT mohou být odlehčené korejské K2 nebo turecké Altaye vítaným doplňkem ozbrojených sil – avšak vše má svou cenu.

K2 ani Altay nelze podceňovat vzhledem k hlavní výzbroji, ale již na začátku jsou známy jejich slabiny. Je to obdobné jako u stíhačů tanků/vozidel palebné podpory – velká palebná síla ale nižší balistická ochrana. Takže klíčem bude správná taktika jejich nasazení.

Altay i K2 jsou v mnohém závislé na dodávkách z Německa, pokud nedojde k urychlenému nahrazení klíčových komponentů z domácí produkce. Ale například i u hlavní zbraně, tedy kanonu, USA ukončily vlastní vývoj a převzaly pro M1 ABRAMS ve všech modifikacích kanon od zbrojovky Rheinmetall.

Altay tedy nebude zřejmě mít potenciál nahradit Leopardy, Abramse nebo v budoucnosti MGCS (Main Ground Combat System - společný projekt Francie, Německa a Itálie), ale jistě bude mít potenciál nahradit sovětskou techniku v různých koutech svět, a tím dostávat Rusko do další defenzívy.

Prodej ruských letounů, jako Su-57 se nedaří, a ani v pozemní technice to není „žádná hitparáda“. Turecko jako rostoucí ekonomická i technologická mocnost může brzy Rusko tlačit do kouta, i když od něj v poslední době pořídila některé zbraňové systémy, ale spíše jako nátlak na Západ.

 

Zdroj: globalsecurity.org, comonspace.eu, thediplomat.com

Tagy článku

-->