Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
Američtí zákonodárci usilují o to, aby zakázali prodej stíhaček páté generace F-35 do Turecka.
Kongresmani jak z Demokratické, tak Republikánské strany pracují na zákonu, který by zakazoval možný prodej F-35 Lightning II do Turecka, které je podle nich stále více ,,nepřátelské a autoritativní". Svou roli také hraje rozhodnutí Ankary koupit ruský systém protivzdušné obrany S-400, před čímž Turecko USA varovaly.
psali jsme: F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu
David Cicilline, jeden z Kongresmanů za Demokraty, který se podílí na návrhu příslušného zákona, prohlásil, že cílem zákona je jednak tlak na to, aby se Turecko chovalo podle standardů NATO a zároveň jak se na řádného člena NATO sluší, a v druhé rovině Cicilline a další američtí zákonodárci usilují o omezení sdílení zbraňových i jiných systémů NATO se zemí, která se chová nepřátelsky,a jíž je míněno právě Turecko. Praktickým vyjádřením zákona by pak měl být zákaz budoucího prodeje letounů F-35 Erdoganově režimu, stejně jako duševního vlastnictví a příslušných technických dat.
psali jsme: Lockheed Martin nabídl Japonsku hybrid F-22 a F-35
Ankara projevila vážný zájem o nákup 116 F-35, přičemž první dodávky letounů páté generace byly naplánovány na roky 2018 - 2019. Turecko bylo jednou ze zemí, které se účastnily programu Joint Strike Fighter program na vývoj stíhacího letounu páté generace F-35.
Problémem je však vzrůstající napětí mezi USA a Washingtonem, které bylo dáno zejména pokusem o vojenský převrat v Turecku v roce 2016 a masové zytýkání skutečných i domnělých oponentů Erdoganova ražimu, tureckým angažmá v Sýrii a zatčení amerického pastora Andrewa Brunsona, který měl mít vazby na ,,pučistu" Fethullaha Gülena, který měl stát podle Erdogana za nezdařeným pučem.
psali jsme: Nabídl Lockheed Indii stíhačky F-35, nebo ,,jen" F-16?
USA i členské státy NATO se obávají, že provozováním F-35 a S-400 současně by mohlo dojít k odhalení zranitelných míst v programu Joint Strike Fighter, protože Turecko by se snažilo zkombinovat všechny informační systémy letounu F-35 se systémem tureckých leteckých sil.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Zdroj: rt.com