Turecký sen o F-35 se rozplývá. Američtí zákonodárci chtějí zakázat možný prodej stíhaček páté generace ,,nepřátelskému a násilnickému" Turecku

Turecký sen o F-35 se rozplývá. Američtí zákonodárci chtějí zakázat možný prodej stíhaček páté generace ,,nepřátelskému a násilnickému&quote; Turecku
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
26 / 05 / 2018, 14:00

Američtí zákonodárci usilují o to, aby zakázali prodej stíhaček páté generace F-35 do Turecka.

Kongresmani jak z Demokratické, tak Republikánské strany pracují na zákonu, který by zakazoval možný prodej F-35 Lightning II do Turecka, které je podle nich stále více ,,nepřátelské a autoritativní". Svou roli také hraje rozhodnutí Ankary koupit ruský systém protivzdušné obrany S-400, před čímž Turecko USA varovaly.

psali jsme: F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu

David Cicilline, jeden z Kongresmanů za Demokraty, který se podílí na návrhu příslušného zákona, prohlásil, že cílem zákona je jednak tlak na to, aby se Turecko chovalo podle standardů NATO a zároveň jak se na řádného člena NATO sluší, a v druhé rovině Cicilline a další američtí zákonodárci usilují o omezení sdílení zbraňových i jiných systémů NATO se zemí, která se chová nepřátelsky,a jíž je míněno právě Turecko. Praktickým vyjádřením zákona by pak měl být zákaz budoucího prodeje letounů F-35 Erdoganově režimu, stejně jako duševního vlastnictví a příslušných technických dat.

psali jsme: Lockheed Martin nabídl Japonsku hybrid F-22 a F-35

Ankara projevila vážný zájem o nákup 116 F-35, přičemž první dodávky letounů páté generace byly naplánovány na roky 2018 - 2019. Turecko bylo jednou ze zemí, které se účastnily programu Joint Strike Fighter program na vývoj stíhacího letounu páté generace F-35.

Problémem je však vzrůstající napětí mezi USA a Washingtonem, které bylo dáno zejména pokusem o vojenský převrat v Turecku v roce 2016 a masové zytýkání skutečných i domnělých oponentů Erdoganova ražimu, tureckým angažmá v Sýrii a zatčení amerického pastora Andrewa Brunsona, který měl mít vazby na ,,pučistu" Fethullaha Gülena, který měl stát podle Erdogana za nezdařeným pučem.

psali jsme: Nabídl Lockheed Indii stíhačky F-35, nebo ,,jen" F-16?

USA i členské státy NATO se obávají, že provozováním F-35 a S-400 současně by mohlo dojít k odhalení zranitelných míst v programu Joint Strike Fighter, protože Turecko by se snažilo zkombinovat všechny informační systémy letounu F-35 se systémem tureckých leteckých sil.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.