Tváří v tvář protivníkovi. Je nebezpečnější pistole, či nůž?

Tváří v tvář protivníkovi. Je nebezpečnější pistole, či nůž?
Popisek: Obrana proti noži.
23 / 04 / 2019, 10:30

Most je jméno, které se dnes, díky stejnojmennému seriálu, skloňuje snad po celé České republice. V Mostě se, kromě natáčení seriálu, dějí ale i další zajímavé akce.

V tomto severočeském městě se již několikátým rokem uskutečnil kurz Tváří v Tvář, který již tradičně organizuje Obos.cz s místní tělocvičnou Perun gym a restaurací Na Náměstíčku. Tento v tuzemsku ojedinělý kurz je zaměřený na střeleckou veřejnost a má za úkol pomoci frekventantům osvojit si techniky obrany se střelnou zbraní na blízkou až kontaktní vzdálenost a najít své limity v použití střelné zbraně. Tomu napomáhají i modelové situace se simulačními prostředky a jejich následný rozbor.

A jak celý kurz proběhl?

Nedělní ráno začíná setkáním účastníků v mostecké tělocvině Perun gym. Po rychlém představení instruktorů se začíná zvolna krátkou teoretickou průpravou na téma ukončení střetu a stavu mysli dle Jeffa Coopera. Po krátké osvětě se všichni pouštějí do pohybu a rozehřívají se krátkou rozcvičkou. Po protažení si účastníci rozdávají gumo-nože, gumo-pistole a začíná se pracovat. Jako první téma sice přicházejí údery a obrany holou rukou, ale již brzy se přechází na gumové propriety. Nejdříve se řeší ruka proti noži a pak přichází na řadu i pistole. Nejvíce cvičící zajímá použití pistole jako úderného prostředku, což většina přítomných zkouší poprvé v životě a navíc proti živému protivníkovi.

sebeobrana

Další téma na tatamech je nůž vs. pistole. Nejdříve se probírají techniky na krátké vzdálenosti, odražení prvotního útoku, tasení zbraně a pak už konečně přichází první modelová situace s airsoftovou zbraní. Instruktoři rozdávají masky a všichni si mohou vyzkoušet, že i plastová kulička na krátkou vzdálenost bolí. Tento aspekt přidává výcviku na reálnosti a účastníci postupně sbírají malé kulaté modřiny.

Následuje krátká pauza. Po krátkém odpočinku přichází na řadu tématika tasení pistole na zemi pod agresivním protivníkem. Všichni jdou do simulací s lehkou agresí, ale nikdo nic nepřehání. Někteří frekventanti začínají pomalu přemýšlet o tom kde a v jakém stavu u sebe střelnou zbraň nosí.

Poslední téma, které účastníky v tělocvičně čeká, je řešení aktivního útočníka z pohledu skupinky neozbrojených občanů. Tato situace simuluje poslední možnost reakce na útok ozbrojeného útočníka, která nastává při zatlačení obránců do místa, odkud již není možno utéct či se skrýt a nebo zabarikádovat. Zde dochází k nevyhnutelnému přímého střetu s útočníkem. Je  zajímavé vidět, že i neznalý člověk po krátké instruktáži dokáže být platný člen skupiny, která je schopna postavit se i ozbrojenému útočníkovi.

Podrobením útočníka končí dopolední blok a celá skupina se s mezipřistáním na oběd stěhuje do místní útulné restaurace Na Náměstíčku jež její majitel, nadšený střelec a sportovec, ochotně zapůjčil pro potřeby kurzu.

 

Po polední pauze startuje poslední část kurzu Tváří v tvář. V této části jsou neustále nasazeny ochranné masky. Díky připraveným tematickým okruhům je každý účastník nucen řešit modelové situace pod tlakem a  jak z pohledu obránce, třetí osoby či dokonce z pohledu útočníka. Modelové situace obsahují témata napadení, loupežného přepadení, aktivního útočníka a nebo dokonce i šílence se zbraní v prostředku MHD. Zde se pozitivně projevuje vysoké nasazení a lehká hravost všech účastníků. Každou ukončenou situaci instruktoři vyhodnotí a provedou její rozbor jak po stránce technické, tak i právní.

Celý kurz díky nastavené dynamice utekl jako voda. V pozdním odpoledni zbývá už jen vyhodnotit celou akci. Instruktoři sbírají zpětnou vazbu od absolventů. Většina přítomných se shoduje na tom, že jim kurz změnil pohled na nošení zbraně a její použití v krizové situaci. Po ukončení, všichni příjemně unaveni, nasedají do aut a jedou domů. Poslední a nejnáročnější úkol má personál restaurace Na Náměstíčku. Přece jen sběr malých plastových kuliček v celé restauraci zabere hodně času.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace