Týden v zaměřovači SM: Bratislavský veletrh IDEB, budoucnost českého nadzvukového letectva a německé tanky pro českou armádu

Týden v zaměřovači SM: Bratislavský veletrh IDEB, budoucnost českého nadzvukového letectva a německé tanky pro českou armádu
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Leopard 2A6 německého Bundeswehru
15 / 05 / 2022, 17:00

Uplynulý týden zahájila očekávaná vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě. Svět zajímalo nejen kolik a jaké techniky Rusko předvede a jaký výraz celkově oslava vítězství ve druhé světové válce bude mít, ale především co při této příležitosti oznámí diktátor Putin. Nepředvedl ani neoznámil ale nic mimořádného, nebudeme-li za mimořádné dnes již považovat nesmyslné obviňování Západu z rozpoutání války na Ukrajině, která se zcela určitě nevyvíjí podle Putinových představ. V Bratislavě proběhl veletrh obranné techniky IDEB, byli jsme u toho. Rozhovorem se viceprezidenty Lockheed Martin jsme se vrátili k nedávné konferenci o budoucnosti českého nadzvukového letectva. Věnovali jsme se zvláštní roli Úřadu pro státní ověřování jakosti v zakázce na balistické vesty. A velkým tématem příštích dnů a týdnů bude řešení modernizace výzbroje 73. tankového praporu.

Po necelém roce se do bratislavské Incheby vrátil Mezinárodní veletrh obranné techniky IDEB. Zatímco v loňském roce se nesl ve znamení opatření souvisejících s pandemií koronaviru, letos se konal ve stínu vojenského konfliktu na Ukrajině, což ještě více zdůrazňuje jeho význam a poslání. Slovenský premiér Eduard Heger během slavnostního zahájení zdůraznil zřejmou ochotu západních vlád investovat do obrany v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Současně uvedl, že cílem je udržení míru a odstrašení protivníka. Za nejdůležitější princip označil spolupráci na poli obranného průmyslu. Cílem veletrhu IDEB je možnosti této spolupráce podpořit a rozšířit.

Veletrh navštívila také ministryně obrany ČR Jana Černochová (ODS): "Spojuje nás, že se dlouhou dobu potýkáme s poměrně zastaralou sovětskou technikou. Proto chceme modernizovat, když máme příležitost navyšovat naše rozpočty. S ministrem Naďem se navíc shodujeme v tom, že opravdu myslíme vážně průmyslovou spolupráci našich zemí. Snažíme se proto, aby část akvizic zůstala v našich zemích navzájem."

Na současné akviziční a modernizační projekty Ozbrojených sil Slovenské republiky jsme se zeptali brigádního generála Jozefa Viktorína:

Během konference Future Air Force - New Generation Aircraft pořádané v rámci programu Future Forces Forum 28. dubna jsme měli příležitost položit několik otázek zástupcům výrobce letounu F-35 Lightning II, viceprezidentovi společnosti Lockheed Martin pro požadavky zákazníků, generálu USAF (ret.) Garymu Northovi, a jeho kolegovi Randallu L. Howardovi, viceprezidentovi pro globální nákupy. Česká republika má o řešení pro své nadzvukové letectvo rozhodnout již brzy. Konference se konala se zaměřením na složitost akvizičního procesu a s cílem představit českému letectvu nové letecké systémy. Její druhá část se uskuteční 20. října v PVA EXPO PRAHA.

Přineseme samozřejmě také rozhovor se společností SAAB, jehož tématem bude možné řešení otázky modernizace nadzvukového letectva formou akvizice letounů Gripen verze E/F.

Zajímavou kauzou, která bude mít nepochybně pokračování, je výzva České zbrojovky Uherský brod adresovaná Ministerstvu obrany, kterou se společnost domáhá náhrady škody způsobené nesprávným úředním postupem Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti ve zrušené zakázce na balistické vesty z roku 2015. Jde nejen o 45 milionů korun, ale také o systémovou chybu, která může komplikovat beztak složitý akviziční proces.

A velmi atraktivním tématem je modernizace výzbroje 73. tankového praporu 7. mechanizované brigády. Ministryně obrany opakovaně prohlásila, že v kontextu války na Ukrajině je nutné urychlit akviziční a modernizační projekty AČR. Konkrétním krokem se může stát pořízení německých tanků Leopard 2, jimiž by Německo bylo, a zřejmě za výhodných podmínek, ochotné kompenzovat techniku, kterou Česká republika poskytla bojující Ukrajině. Příliš podrobností zatím zveřejněno není, probíhají jednání, která jsou podle ministryně na dobré cestě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace