Týden v zaměřovači SM: náčelník generálního štábu Řehka, raketomety pro Ukrajinu, česká munice a Lex Ukrajina

Týden v zaměřovači SM: náčelník generálního štábu Řehka, raketomety pro Ukrajinu, česká munice a Lex Ukrajina
Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Brigádní generál Karel Řehka
05 / 06 / 2022, 16:00

Zprávou číslo jedna uplynulého týdne byl v České republice nepochybně vládou schválený návrh ministryně obrany Jany Černochové na jmenování generála Karla Řehky novým náčelníkem generálního štábu. Jeho jméno se dosud v souvislosti s možným jmenováním do nejvyšší funkce v AČR neobjevovalo, a volba gen. Řehky, současného ředitele NÚKIB, se setkala s velmi pozitivními reakcemi, ale z opozice zazněla i kritika. Generála Řehku čekají nesnadné úkoly a AČR urychlená modernizace v době stále probíhající války na Ukrajině a nejen s ní související zhoršující se ekonomickou situací.

Rusko přes řadu do očí bijících vojenských neúspěchů nepolevuje ve své agresi proti Ukrajině a v součtu aktuálně okupuje ukrajinské území, které má rozlohu srovnatelnou s rozlohou Československa, Anglie nebo velké části Itálie. Jedním z prostředků, které vzdorující ukrajinská armáda nezbytně potřebuje, jsou moderní raketomety, díky kterým bude ukrajinské dělostřelectvo schopné účinně odpovídat dělostřelectvu ruskému. Velkým tématem byly parametry střel - protože nejmodernější systémy, jimiž disponují Spojené státy, mají dostřel v řádu stovek kilometrů. Zavládla obava z "eskalace" konfliktu, pokud by Ukrajina začala efektivně zasahovat cíle na vlastním ruském území.

Ukrajina je z USA dostane, ale se střelami s dosahem asi 80 km. Rusko ze svého území ukrajinské cíle ostřeluje již tři měsíce. Soustřeďuje zde síly, které následně vstupují na ukrajinské území. Má zde sklady, z nichž udržuje svou invazní mašinérii v chodu. Samo ostřeluje různé cíle, včetně civilních, v ukrajinském týlu, při polských i maďarských hranicích. A Ukrajina nemá odpovídat, resp. nikoli prostředky, které jí k podpoře poskytují západní země. Rozhodnutí není snadné. Deklarovaným cílem je, aby se Ukrajina útoku ubránila a aby konflikt co možná nejrychleji skončil. Je otázkou, zda prakticky nerušený ruský týl, který Ukrajina nemá čím efektivně napadat, tento cíl spíše neoddaluje. Ve hře je přirozeně obava z ruské reakce a další eskalace konfliktu.

O moderní americké raketomety M142 HIMARS má zájem také Polsko, které plánuje navýšit obranné výdaje ke 3 % HDP. A otázka raketového dělostřelectva výhledově nepochybně přijde na přetřes také v České republice. AČR salvové raketomety vyřadila v roce 2010.

Vláda ve středu souhlasila s návrhem ministryně obrany Jany Černochové, aby se novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR stal brigádní generál Karel Řehka. Vláda ministryni zároveň uložila projednat tento návrh ve sněmovním Výboru pro obranu. Ministryně obrany si jméno nového náčelníka Generálního štábu neformálně potvrdila s prezidentem republiky a shodli se, že je to jejich společný kandidát.

Volbu na twitteru ocenil například místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), bývalý místopředseda sněmovního Výboru pro obranu:

Předseda senátního Výboru pro pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer:

A mnozí další. Kritika ale zazněla z opozičních řad. Předseda Výboru pro obranu a exministr obrany Lubomír Metnar (ANO) řekl: "Dovolte mi říct, že to je poprvé, kdy byl takto vytažen ze záloh a navržen na jmenování náčelníkem generálního štábu. Já si neodpustím jednu věc, že tato volba je mimo systém. Je tady celá řada dalších kandidátů." A na Řehkovu nízkou hodnost a věk reagoval také poslanec Radovan Vích (SPD): "Dosavadní průběh služební kariéry nezaručuje schopnosti řídit obranu našeho státu, nemá a nebude mít autoritu. Je mu 47 let, co s ním budete, paní ministryně, dělat za 5 let, když nic výš není, co tomu budou říkat naši zahraniční partneři NATO? Budete ho paní ministryně navrhovat každý rok na povýšení? Je to celé špatně."

V souvislosti s přezbrojením 73. tankového praporu jsme se zabývali otázkou dodávek munice. Munici pro stávající tanky T-72M4 CZ a T-72M1 z výzbroje Armády České republiky stabilně dodává společnost STV GROUP, která je vyrábí ve svém závodě v Poličce. Jde o náboje ráže 125 mm čtyř hlavních druhů: tříštivotrhavé (HE), náboje s kumulativní střelou a stopovkou (HEAT-T), cvičné a protipancéřové podkaliberní se stopovkou (APFSDS-T). S plánovaným přezbrojením 73. tankového praporu tanky západní provenience přijde potřeba udržitelnosti domácí výroby tankové munice. Podle Ministerstva obrany by spolu s darovanými německými tanky Leopard 2A4 měla přijít také původní německá munice ráže 120 mm. Zásadní bude v navazující smlouvě o nákupu moderních tanků Leopard 2A7+ vyjednat podmínky pro výrobu příslušné munice v České republice.

V čtvrtek proběhla schůze sněmovního Výboru pro bezpečnost. Na programu bylo projednávání novely zákona zvaného lex Ukrajina, která zpřísňuje některé podmínky pro ukrajinské běžence. Výbor pro bezpečnost novelu svým usnesením podpořil, následně ji odpoledne ve stavu legislativní nouze schválila Poslanecká sněmovna

Tagy článku