foto: foto: KMW/Leopard 2A7
Náprava dluhů uplynulých destiletí na poli obrany nabírá v celé Evropě na obrátkách a v konkrétních případech velkých strategických zakázek, u nichž se před vypuknutím války na Ukrajině počítalo spíše s vleklým průběhem, se postupně objevují konkrétní řešení. Tématem číslo jedna v České republice je v těchto dnech akvizice hlavních bitevních tanků. Po cestě premiéra Fialy do Německa a následných jednáních oznámila ministryně obrany plán přijmout dar 15 tanků Leopard 2A4 a následný nákup 50 vozidel v nejmodernější variantě 2A7+. Nelze ztratit ze zřetele, že nepůjde o charitu, ale o obchod. Ač na první pohled jde o vynikající nabídku a řešení, nelze zatím říkat pověstné hop, dokud nejsou jasné podmínky. Poláci by mohli vyprávět. Kromě toho se objevila také informace, že se premiér Fiala chystá na návštěvu USA.
Válka na Ukrajině přináší mnohé zkušenosti. Potvrzuje rostoucí význam moderních protitankových zbraní, ať již přenosných v rukách lehké pěchoty, nebo odpalovaných z bezpilotních letounů, případně tzv. vyčkávací munice, loitering munition, populárně a přiléhavě nazývané kamikaze drony. Současně s tím ale také se ale také potvrzuje jiná věc: armády potřebují zbraně schopné efektivně ničit pozemní obrněnou techniku - protože pozemní obrněná technika stále hraje v operacích v rámci symetrického konfliktu vysoké intenzity mimořádně důležitou roli. Záleží na její úrovni, a neméně pak na vycvičenosti osádek, její integraci s ostatními systémy na bojišti a obecně způsobem nasazení.
V ničem z toho naštěstí Rusko navzdory roky mediálně pečlivě budované pověsti nevyniká. Docházejí mu nasaditelné modernější tanky T-90 a různé verze T-72. Ať již v důsledku vskutku významných ztrát, jejichž odhady se za poslední tři měsíce pohybují v rozmezí 700-1300 kusů, tak v důsledku problémů při údržbě a opravách techniky, a v neposlední řadě nepochybně i v důsledku ztrát alespoň podprůměrně vycvičených osádek.
Psali jsme
Po celá desetiletí byl ruský T-90 vnímán západními pozorovateli jako nic jiného, než jen poněkud vylepšený T-72, který se již v roce 1991 ukázal...
Problémy ruských tankových jednotek nepřímo potvrzují záběry ukazující přísun stařičkých tanků T-62 na ukrajinskou frontu. Jde nyní o to nepolevit ve vojenské podpoře ukrajinské armády, v dodávkách protitankových zbraní, a sledovat, zda díky Javelinům, NLAWům, Panzerfaustům a Carl-Gustafům, a dronům a všem dalším prostředkům, Putinovi dostatečně včas dojde jak muzeální technika, tak vycvičené osádky.
Psali jsme
V Melitopolu na jihovýchodě Ukrajiny, poblíž kterého probíhá současná frontová linie na Donbase, bylo vyfotografováno množství starých ruských...
Moderní obrněná technika pro páteřní 7. mechanizovanou brigádu Armády České republiky je pak tématem u nás doma. Roky primárně sledované téma akvizice pásových BVP poněkud v poslední době ustoupilo otázce pořízení hlavních bitevních tanků. Ta se stala aktuální v souvislosti s dodávkou neurčitého počtu tanků T-72M1 ze zásob AČR na Ukrajinu, které je třeba nahradit. Ale nejen. Nepřekvapivě aktivně k otázce budování svého tankového vojska přistupuje Polsko, a předběhlo nás i Maďarsko. Vyšší poptávka potenciálně zvyšuje cenu a prodlužuje dodací lhůty.
Zřejmě aby ukončila období spekulací na dané téma, oznámila ministryně obrany minulý týden plán přijmout německý dar patnácti starších tanků Leopard 2A4 a následný nákup 50 tanků ve verzi 2A7+. Toto oznámení přišlo jen několik týdnů po její cestě do Spojených států, kde byly hlavní bitevní tanky tématem jejích rozhovorů s americkým ministrem obrany Austinem. Polsko nedávno také pořídilo a očekává dodávku 250 tanků Abrams. A předběžná česká dohoda s Německem je zřejmou alternativou amerického řešení, na němž k dohodě nedošlo, a v obecných konturách ji nelze než vítat.
Psali jsme
Modernizace tankových sil pro Armádu České republiky (AČR) je ožehavou otázkou, kterou neřeší pouze naši nejvyšší vládní či armádní představitelé. Jaké...
Objevují se ale i varovné hlasy. Jednak z Polska, které je nespokojeno s německou neochotou dodat mu "kompenzační" Leopardy podle podobného principu jako České republice. Polsko přitom nepochybně poskytlo Ukrajincům násobně více tanků T-72, než by si mohla dovolit Armáda České republiky. Současně s tím zažívá Polsko vleklé problémy s modernizací vlastních Leopardů 2PL. Analytik Milan Mikulecký, působící dlouhá léta v roli poradce na Ministerstvu obrany, doporučuje spíše posílení transatlantické vazby formou pořízení tanků Abrams.
A ač se německá cesta pořízení Leopardů pro Českou republiku jeví jako v zásadě hotová věc, dohoda zatím na papíře není - ani o daru, tím méně o následném nákupu moderních Leopardů 2A7+. Ten, i kdyby nebyl "podmínkou daru", bude logickým - disponovat staršími Leopard 2A4 a následně pořídit zcela jinou platformu by nedávalo smysl. Přijetím daru tedy rozhodujeme o podobě výzbroje 73. tankového praporu, a prakticky si zavíráme dveře k jiným řešením. Což může oslabit naši vyjednávací pozici a zhoršit podmínky nákupu moderních tanků, mj. z hlediska zapojení domácího průmyslu.
Ve čtvrtek se také objevila nenápadná zmínka, že se připravuje cesta premiéra Fialy do Spojených států. Zmínil ji předseda Senátu Miloš Vystrčil. Připomeňme, že po cestě premiéra Babiše do USA v roce 2019 bylo rozhodnuto o pořízení amerických vrtulníků systému H-1. A fakt, že americká námořní pěchota prochází zásadní reformou, během které se zbavuje všech původně 452 tanků Abrams, jež jsou postupně převáděny na americkou armádu. Pravděpodobnost zvratu v otázce tanků pro AČR si netroufáme odhadovat, ale nulová není.
A pásová BVP? Slovensko zahájilo formální proces výběru svých pásových BVP loni na jaře. Česká republika o dva roky dříve. Na Slovensku si ale již zřejmě dokázali vybrat. Ve čtvrtek 26. května zveřejnilo MO SR na svém webu studii proveditelnosti, která shrnuje vyhodnocení nabídek od vlád Švédska, Španělska, Maďarska a Polska. Nejlépe v součtu hodnocení všech kritérií uspěl švédský typ CV9030SK od společnosti BAE Systems; na druhém místě byl stejný typ s 35mm kanónem (CV9035SK), následovaný španělským vozidlem ASCOD od společnosti GDELS a německým vozidlem LYNX od společnosti Rheinmetall, které Slovensku nabídla maďarská vláda. Polské vozidlo Borsuk od PGZ bylo prakticky vyřazeno.
Psali jsme
Podľa dnes na webových stránkach slovenského Ministerstva obrany zverejnenej ”Štúdie uskutočniteľnosti na obstaranie pásových bojových obrnených...
Předpokládané náklady spojené s pořízením nejúspěšnějšího typu pak se započtením nákladů na infrastrukturu činí 1,669 miliardy eur vč. DPH, tedy přibližně 42 miliard korun. Jde o 152 vozidel, s jejichž zavedením do výzbroje OS SR počítají v letech 2025-2028. V České republice mezitím čekáme na rozhodnutí MO o dalším postupu, které se opře o výstup právní analýzy probíhajícího tendru. Ministerstvo jej má k dispozici od začátku května. Některá média již spekulují, že výsledkem bude zrušení tendru a uzavření mezivládní dohody na konkrétní vybraný typ.
Případné pořízení tanků Leopard je dáváno do souvislosti se spekulacemi o akvizici německých vozidel LYNX KF41 mezivládní dohodou, pokud se MO rozhodne zrušit tendr a vydat se jinou cestou. Slovenský výsledek se opírá o slovenské požadavky a jeho výsledek je dán především váhami, které v rámci hodnocení autoři studie přidělili jednotlivým parametrům. A tak je třeba jej také vnímat. Technické požadavky AČR a OS SR jsou velmi příbuzné - ale o akvizici rozhodnou spíše jiné ukazatele, protože z takticko-technického hlediska jsou všechna tři soutěžící vozidla nepochybně pro AČR dobrým řešením.
Zdroj: SM, Echo24 (a zde), iDnes
Tagy