Chcete ovládat UAV Babu Jagu na bojišti a zavřít Rusům nebe? Klidně ze Sydney

Chcete ovládat UAV Babu Jagu na bojišti a zavřít Rusům nebe? Klidně ze Sydney
Autor fotografie: Kitiara / GoodFon|Popisek: UAV (ilustrační foto)
11 / 06 / 2024, 07:45

Na sociálních sítích se šíří videa z ukrajinské fronty pravděpodobně naznačující začátek úplně nové kapitoly způsobu válčení. Tato budoucí etapa válek dronů počítající s využitím sítě Starlink se tak nejspíš plně vyhne přímému zapojení vojáka na bojišti.

V posledních měsících se na sociálních sítích objevují videa ukrajinských i ruských skupin, na kterých je možné vidět pravděpodobnou budoucnost vojenských konfliktů, tzv. dronové války. Ukrajinské a ruské FPV drony jsou totiž čím dál častěji vysílány na ničení nepřátelských UAV, které nad bojištěm konají průzkumnou, ale také útočnou činnost. Účet OSINT Aggregator v úterý 4. června 2024 zveřejnil tři videa, na kterých je vidět útok nespecifikovaných UAV na ruské drony. Ukrajinské sebevražedné drony na zveřejněných videích pronásledují UAV agresora až do okamžiku, kdy pravděpodobně v důsledku přímého kontaktu oba stroje vybuchují.

 

Ze záběrů nejde přímo poznat o jaké typy ruských dronů se jedná, ale alespoň v jednom z případů je na videu zachyceno zneškodnění průzkumného UAV Orlan-10. Zbylé dvě videa podle specifického tvaru křídel pravděpodobně ukazují útok na drony Tachyon, které se taktéž používají spíše k mapování nepřátelského území. Oba typy ruských dronů jsou vypouštěny pomocí katapultu a cena jednoho kusu Orlan-10 se pohybuje okolo 100 000 dolarů (asi 2,3 milionů Kč). Drony Orlan-10 jsou od vypuknutí konfliktu pro Rusy jedním z hlavních opor jejich výzvědné činnosti na bojišti a tím pádem jsou velkým trnem v oku ukrajinských sil. 

 

Ukrajinské FPV Baby Jagy vs ruské UAV Lancet a Geran

 

Ze zveřejněných videí se proto zdá, že ukrajinské drony útočí spíše na průzkumné stroje a nikoli na sebevražedné ruské UAV Lancet nebo Geran-2, které se na ukrajinském bojišti vyskytují nejčastěji. Druhý ze jmenovaných modelů vychází z íránského UAV Šáhid-136 a Rusko by v současné době mělo disponovat vlastními továrnami na výrobu těchto dronů bez nutnosti dodávky jednotlivých komponentů z Blízkého východu. Tento způsob likvidace nepřátelských bezpilotních letounů je logický, protože sebevražedné drony fungují na jiném principu než průzkumná FPV UAV. Zatímco sebevražedné drony jsou na základě předem určených souřadnic na Ukrajinu posílány v noci a ve vyšších počtech, FPV ruské UAV se nad válečnou frontou klidně mohou „potulovat” celé hodiny, aniž by přímo ohrožovaly vojenskou techniku nebo vojáky. 

Dron Lancet

Dron Orlan-10, který je součástí vybavení ruské armády již od roku 2011, může dosahovat rychlosti 150 km/h, jeho dosah je 600 km a může vykonávat operace v délce až 16 hodin. Sebevražedný Geran-2 má sice při srovnání s Orlanem o 35 km/h vyšší rychlost a o téměř 2000 km větší dosah, ale tento typ dronu není určen pro let trvající hodiny. V minulosti se však Rusové za pomoci ukrajinských SIM karet a provizorně připojené kamery pokusili z dronů Geran-2 učinit průzkumné stroje, avšak výsledky tohoto pokusu nejsou dosud známé. Právě z důvodu krátkých a rychlých operací sebevražedných UAV je proto výhodnější k likvidaci masivních útoků využívat především protiletadlové kanóny Gepard nebo český MR-2 Viktor, ale budoucností budou moct být také laserová děla testovaná Británií, Izraelem a Spojenými státy. 

 

Ukrajina přináší revoluci v ovládání UAV Baba Jaga

 

Praxe dronových útoků na jiné UAV však již nějakou dobu probíhá také z druhé válečné strany, jak můžete vidět na přiloženém videu. Přibližně v polovině dubna byly zmapovány útoky ruských FPV dronů na asi nejznámější UAV ukrajinské výroby, drony označované jako „Baba Jaga”.  Nejedná se však o jeden specifický druh UAV s tímto označením, ale naopak o množství různých dronů ukrajinské výroby, které ukrajinské síly používají pro specifické mise shazování výbušnin, nejčastěji v podobě granátů, přímo na těžkou vojenskou techniku nebo ruské vojáky v zákopech. Právě tyto drony jsou známy ze stovek videí kolujících na sociálních sítích, na kterých likvidují stovky kusů BMP, samohybných houfnic Msta, tanků, ale také množství PVO Buk nebo Pancir-S1.

Podle ukrajinského webového portálu Pravda byly první drony „Baba Jaga” vyvinuty již v prvních týdnech konfliktu z větších UAV používaných především v zemědělství. Kvůli nedostatku zbraní také v průběhu války zásadní množství útočných dronů tvořily převážně civilní UAV. Později se z těchto prvních prototypů vyvinuly již na Ukrajině vyrobené modely Nemesis nebo Vampire, které jsou dnes hojně ukrajinskými vojenskými silami využívány právě k sebevražedným misím nebo ničení ruské těžké vojenské techniky za pomoci granátů. Nejnovější typy dronů Nemesis by podle ukrajinské Pravdy měly být v připojeny na datovou síť Starlink Elona Muska.

Právě toto vylepšení pravděpodobně může dodat dronům téměř neomezené možnosti, jelikož spojení mezi operátorem a UAV není nijak omezeno vzdáleností. Podle ukrajinských operativců by proto mělo být teoreticky možné ovládat dron na Ukrajině z jakéhokoli místa na světě, což potenciálně značí zásadní revoluci v možnostech boje. Dron je sice stále omezený maximálním doletem, ale operativec může být díky neomezenému spojení mezitím ukryt na bezpečném místě. Podle některých zdrojů ze sociální sítě X by měl být dron Nemesis navíc také vybaven 5mm pancířem, avšak tuto informaci zatím nejde prokazatelně potvrdit ani vyvrátit. Opatření stroje pancířem by z dronů mohla udělat stroje smrti na větší množství použití. 

Tagy článku

-->