Ruská továrna na UAV v Číně. Čínské Tiger ZFB-05 na Ukrajině

Ruská továrna na UAV v Číně. Čínské Tiger ZFB-05 na Ukrajině
Autor fotografie: Mil.in.ua / Public domain|Popisek: ZFB-05
26 / 09 / 2024, 10:45

ZFB-05 je lehké obrněné vozidlo čínské výroby. Tiger 4x4 je tak trochu zrcadlem vojenského exportu Pekingu. Uživatelé pochází především z Afriky, Jižní Ameriky a teď i z Ruska.

Rusko moc užitečných přátel nemá. Celkem lze mluvit o třech zemích. Jasným největším podporovatelem Ruské federace je Severní Korea v těsném závěsu s Íránem. Zásadním spojencem je však také Čína, ale ta si přeci jen dává pozor s vojenskými dodávkami. Velmi známé jsou buggy Desertcross, které mají dokonce i americký podíl, ale v žádném případě se nejedná o nijak významné vozidlo. Podle Defence Blog se teď ovšem připojil již zásadnější obrněnec a tím je ZFB-05 Tiger 4x4. Jedná se o jednoduchý a multifunkční stroj, který lze najít ve službách Beninu, Bolívie, Čadu, Konga, Gabonu a dalších zemí.  

 

Tiger ZFB-05 na Ukrajině v ruských službách 

 

Oficiální web ukrajinské armády mil.in informaci potvrzuje. Zveřejněné fotografie ukazují Tiger s ochranou proti UAV po celém vozidle a to včetně stříšky nad kulometnou stanicí. Peking podle Militarnyj v reakci tvrdí, že Rusku žádnou vojenskou pomoc neposkytuje. Asi se proto jedná o „přelud". Koneckonců se přeci jen nejedná o první čínský obrněnec v Rusku. Moskevské metro potřebuje vozidla s kulometným hnízdem Dongfeng EQ2091XFB, ale jejich nasazení na Ukrajině potvrzeno nebylo, zatímco Desertcross zde opravdu jsou. 

 

Tiger ZFB-05 je výrobkem čínské společnosti Shaanxi Baoji Special Vehicles Co., Ltd. Je na podvozku SUV Nanjing NJ2046, který je licenční kopií Iveca 40.10WM. Vozidlo by mělo být odolné proti lehkým ručním zbraním ráže 7,62 mm a lze na něj vložit přídavné pancéřování. Tiger má čtyřválcový vznětový motor SOFIM 8142.43 o výkonu 117 koní. Na střeše může být kulomet ráže 7,62 mm, 23mm automatický kanón nebo 35mm granátomet, vše na autonomní stanici. Podle anglické Wikipedie bylo ZFB-05 součástí incidentu na Haiti, kde byli napadeni příslušníci čínských mírových sil a ukázalo se, že Tiger je zcela bezmocný proti průbojným střelám malé ráže. Pro bojovou činnost je proto naprosto nevhodný. 

Číňané vyrábí velké množství variant Tiger ZFB-05. Vozidlo ZFB-05A je modernizace, která má již zesílený pancíř na čelní části a dosahuje rychlosti 115 km/h. Zdravotnické vozidlo přepraví jednoho ležícího pacienta nebo tři sedící. Policejní varianty mají hlásné vozidlo a auto se dvěma vodními děly. Peking vyrábí i variantu s ochranou proti improvizovaným výbušným zařízením (IED) a minám. TD-2000 je raketový komplet země-vzduch s osmi střelami QW-4 a může být na Tigera také instalován. Klasická varianta přepraví výsadek o devíti mužích, tedy armádní družstvo. 

 Dongfeng EQ2091XFB

 

Ruská továrna na UAV v Číně

 

V souvislosti se vztahy Čína Rusko je velmi zajímavá informace agentury Reuters o ruském zbrojním programu na vývoj a výrobu útočných UAV dlouhého doletu přímo na území Číny. Pochopitelně mají být tyto stroje použity ve válce na Ukrajině. IEMZ Kupol, dceřiná společnost konglomerátu Almaz-Antey, vyvinula v područí Pekingu novou verzi dronu Harpyje-3. Komunisté mají nepochybně zájem, protože Rusové přináší přímou válečnou zkušenost a Čína může z první ruky implementovat bojové segmenty do svých UAV. Washington se podle Reuters tváří, že nic neví, pochopitelně a NATO také. Harpyje může údajně urazit až 3 000 kilometrů s užitečným zatížením 50 kilogramů.

Reuters uvádí informaci z minulého týdne o prohlášení Vladimira Putina ve smyslu. že jeho armáda obdržela v roce 2023 přibližně 140 000 UAV a že Moskva plánuje letos toto číslo desetinásobně zvýšit. Zřejmě i za pomoci dronů z ruské továrny v Číně. Peking ovšem poměrně dost riskuje. Jak s Tiger ZFB-05, tak s továrnou na výrobu dronů. Číňané si celkem dávají pozor, aby neposkytli Američanům důvody k sankcím. Podpora Ruska zdaleka není tak otevřená jako ta severokorejská s Bulsae-4 nebo balistickými KN-23. Stejně tak v pomoci rusku vyniká šiítská velmoc Írán se svými drony Šáhid-136, ze kterých vznikl obávaný Geran-2, a množstvím střel do S-300. V každém případě se Čína dlouhodobě vymezuje proti západu a její pomoc Rusku je Ukrajině velmi nepříjemná.

Tagy článku

-->