UAV převracejí staré taktické doktríny armád naruby. A změny budou zrychlovat

UAV převracejí staré taktické doktríny armád naruby. A změny budou zrychlovat
Autor fotografie: Defence Imagery / Flickr|Popisek: UAV Reaper
10 / 11 / 2023, 14:00

Nemůže být pochyb o tom, že ve válce na Ukrajině, která již trvá téměř dva roky, hrají jednu z klíčových rolí drony, a to na obou stranách.

Ukrajinská protiofenziva zatím postupuje pomaleji, než očekávali přední političtí a vojenští činitelé na Západě. Na druhé straně dosáhla určitých menších územních zisků, takže hovořit o úplném neúspěchu také nelze.Západní vojenští analytikové uvádějí, že Ukrajinci nejsou schopni provést rozsáhlou operaci ve formě jakéhosi ,,blitzkriegu", během něhož by naráz v rychlejším sledu osvobodili většinu okupovaných ruských území, jak si představovali. Provádění masivních a rychlých úderů tak není cestou k vítězství, jen pozvolný systematický postup může vést ke kýženému výsledku.

Válka se do jisté míry proměnila v ,,konflikt tisíce řezů", což dává obrazně řečeno vzpomenout na až nelidskou formu mučení v Číně zvanou lingči, kde byl nešťastník sprovozen ze světa pomalým krájením na kousky. To by se právě dalo vztáhnout na nynější fázi konfliktu na Ukrajině, ofenziva je podobně pomalá, jednotlivé akce musí být vedeny postupně, než uplatňovat snahu zasadit co nejrychleji smrtícíúder, který, jak se sami přesvědčili Ukrajinci, nelze zatím ruskému okupantovi zasadit.

Zničený Šáhid-136

V této fázi války hrají nepochybně důležitou roli drony, které Kyjevu posílají západní spojenci, stejně tak Rusku Írán v podobě sebevražedných dronů Šáhid-136 a dalších, jež dále pustoší ukrajinskou infrastrukturu. Prostředky vedení boje se tak mění a ty klasické se na Ukrajině přestávají efektivně implementovat, a není to jen z důvodu, že Rusové zaminovali velké plochy ukrajinského území, odstraňování min pak objektivně protiofenzivu citelně zpomaluje. Vezměme si například doktrínu NATO, která hlásá klasickou koncepci, tedy frontální průlom tanků, bojových vozidel pěchoty nepřátelským územím s dělostřeleckou a vzdušnou podporou.Ukrajinci, stejně jako Rusové se však musejí přizpůsobit nové realitě a aplikovat jiné formy válčení.

To ostatně potvrzuje také seržant Bradley Crawford, veterán z války z Iráku, který nyní cvičí Ukrajince. ,,Dny masivních útoků obrněných vozidel na široké ploše, jak jsme je prováděli v roce 2003 v Iráku, jsou pryč, protože právě drony se staly nyní velmi efektivními," podotýká Američan. Jiný válečný veterán Ryan O’Leary, který teď svádí bitvy s Ukrajinci proti Rusům, tento trend potvrzuje v rozhovoru pro server Politico. Obrněná technika v otevřeném prostranství se tak stává více než kdy jindy terčem a následnou kořistí vyzbrojených, přitom cenově levných dronů. Ty pak mohou ve svých důsledcích úplně ochromit nepřátelské rozsáhlejší ofenzivní akce.

Nové formy válčení se pak přesouvají i do jiných domén. Vidíme to zejména v případě Černého moře, kde se v širším měřítku uplatňují námořní drony. Ukrajinské námořnictvo samozřejmě nedisponuje srovnatelnou silou na jako Rusko, a tak si ji musí kompenzovat tímto zůsobem. Ukrajinci takto úspěšně zasáhli v září tohoto roku ruskou raketovou loď Samum. Ještě dříve, v srpnu, námořní drony poškodily ruskou výsadkovou loď třídy 775 Oleněgorskij Gorňak. A také nezapomeňme na poškození Kerčského mostu, který spojuje pevninské Rusko s anektovaným Krymem.

Není jistě náhodou, že část plavidel ruské Černomořské flotily se již stáhla z Černého moře do Ruska z obavy před neočekávanými útoky ukrajinských námořních dronů, jež mají stejné schéma. Někdy námořní drony ,,spolupracují" se vzdušnými a tato taktika rovněž přináší některéúspěchy. Na poli námořním si tak Ukrajina vede až nad očekávání velmi dobře, když k útokům námořních dronů navíc připočítáme i střely Neptun, které dokázaly v dubnu 2022 potopit vlajkovou loď ruské Černomořské flotily, křižník Moskva.

Křižník Moskva

Válka dronů se přirozeně přesouvá i do měst mezi civilisty. Rusko zasypává v pravidelných intervalech ukrajinskou infrastrukturu raketami či sebevražednými drony. Agresor si musel již hlouběji sáhnout do předválečných zásob řízených či balistických raket a odpaluje rakety v podstatě hned potom, co jsou vyrobeny nové. Jak už jsme uvedli, v tomto úsilí je nápomocen i Írán svými sebevražednými drony sice disponuje protivzdušnými systémy Patriot, ale na prudké vlny sebevražedných dronů i raket zkrátka nestačí.

Ukrajina proto nechce nic ponechat náhodě a sama staví vlastní továrny na drony, i když k dispozici má například Turecké Bayraktary, nicméně v omezeném množství. Kyjev se tedy chce soustředit na produkci malých, levných dronů schopných operovat na delší vzdálenosti ve větším množství, které dokáží způsobit ruským okupantům vážnější škody.

Ve všech doménách - na zemi, moři i ve vzduchu tak cenově dostupné drony s ničivými schopnostmi začínají hrát prim a mění tak novodobé bojiště, čemuž se musí přizpůsobit jak Rusové, tak Ukrajinci. Tyto drony pak budou technologickvy vyspělejší, prodělávat patřičnou modernizaci, aby se staly ještě smrtonosnějšími prostředky. Pokud chce Kyjev uštědřit rozhodné údery ruským okupantům, bude muset urychlit výrobu dronů i v kooperaci se západními spojenci, protože to bude mít multiplikační efekt. Výroba více takových dronů pak může do jisté míry důležitým aspektem, který má potenciál rozhodnout i o vítězi války.


Zdroj: 1945, autorský komentář Petra Duchoslava

Tagy článku

-->