UAZ-452 Buchanka je nesmrtelné vozidlo. Obzvlášť na Ukrajině a s reaktivním pancířem na čele

UAZ-452 Buchanka je nesmrtelné vozidlo. Obzvlášť na Ukrajině a s reaktivním pancířem na čele
Autor fotografie: Kateryna Sereda / Flickr|Popisek: Modernizovaná Buchanka s ochranou
29 / 01 / 2024, 11:00

Buchanku lze občas spatřit i na českých silnicích. V konfliktu na Ukrajině je stále používaná ve velkém množství. Bez pancíře a často jako dopravní prostředek munice.

Buchanka nebo česky Tableka je legendární sovětské vozidlo, jež začalo být vyráběno v SSSR roku 1965 v Uljanovském automobilovém závodě (UAZ). Auto mělo od začátku pohon na všechna čtyři kola a byly ho vyrobeny nižší stovky tisíc kusů, vyrábí se dodnes. Velmi rychle si našlo širokou oblibu a byla vyráběna celá řada variant. Sanitní vozy, které byly používány i v Československu, minibusy, dodávky a pochopitelně i řada vojenských verzí. 

Ani modernizované Buchanky třeba nemají airbagy, klimatizaci, deformační zónou při nárazu jsou kolena řidiče a spolujetdce. Ale již lze najít posilovač řízení a dokonce vyhřívaná sedadla. v každém případě jsme stále v Rusku. Objem benzínového motoru činí 2,7 l s výkonem 113 koní, tedy nic moc, ale zrychluje slušně na pohotovostní hmotnost, která činí 1,9 tuny. Maximální rychlost je 140 km/h, ale již při výrazně nižších rychlostech si tuhá náprava dělá co chce

Jako sanitka ve vojenské verzi je Buchanka schopná vzít šest nosítek, jinak je sedmimístná. V roce 1985 došlo k jedné z modernizací a dodávka byla přejmenována na UAZ 3741. Je nadále nabízena v Evropě a to i s dieslovým motorem. Délka je něco přes čtyři metry, šířka necelé dva a výška také. Světlá výška je 220 mm, což na deklarovaný terénní vůz není mnoho. Spotřeba na sto kilometrů činí až 28 litrů, stále jsme pořád v Rusku

Pochopitelně je vozidlo využíváno i v konfliktu na Ukrajině. Přirozeně ochrana posádky je minimální a převážet v něm munici jako na tomto videu, je značně rizikové. Výbuch byl opravdu masivní. Ovšem zcela konsternující je odkaz na síť X, který je uvedený výše. Tuto fotografii převzal i renomovaný Forbes a zřejmě se opravdu nejedná o vtip. Reaktivní pancíř na prakticky nepancéřovaném vozidle. Kterákoli část dynamické ochrany zlikviduje vozidlo a zabije zřejmě i posádku. 

S největší pravděpodobností se jedná o ruský Kontakt proti tandemovým střelám. Zasažený blok vybuchne a měl by odklonit, minimálně oslabit, protitankovou střelu tak, aby se nepropálila dovnitř obrněnce. Ten je ovšem konstruovaný tak, aby výbuch neublížil kompozitnímu pancíři. No, sklo asi tak odolné nebude. V Rusku je prostě možné úplně vše, pokud se tedy nejedná o cílenou snahu odejít z tohoto světa. 


 

Tagy článku