Úderné duo na bojišti: Polský obrněný jezevec Borsuk a tank K2 Black Panther

Úderné duo na bojišti: Polský obrněný jezevec Borsuk a tank K2 Black Panther
Autor fotografie: Matthew Foster, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bojové vozidlo Borsuk během zkoušek
04 / 03 / 2023, 13:30

Jeden z největších polských armádních projektů nese své kýžené ovoce. Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak podepsal kontrakt s předním konsorciem Huta Stalowa Wola na dodávku 1 400 bojových vozidel pěchoty Borsuk, na něž Polsko hodlá do budoucna sázet.

Pro Polsko je zmíněný projekt jedním z nejdůležitějších, protože má přinést výraznou modernizaci pásových pozemních vozidel. Výrazem polských modernizačních snah, vyjádřených i masivními finančními injekcemi do obrany, je podepsání kontraktu mezi zbrojním konsorciem Huta Stalowa Wola a ministerstvem obrany, zastoupeným rezortním šéfem Mariuszem Błaszczakem. Tato dohoda má zajistit v budoucnu dodávku 1 400 moderních bojových vozidel pěchoty Borsuk (v překladu ,,Jezevec"). Cena kontraktu činí okolo 9 miliard eur.

Rozsáhlý kontrakt pak umožní konečně Polákům nahradit zastaralá vozidla BMP-1 (v Polsku BWP-1), jež má stále ve výzbroji, což v důsledku povede ke skokové modernizaci. Na bojišti má Borsuk úzce kooperovat s tanky K2 Black Panther, který si Polsko též objednalo. K2 Black Panther a Borsuk tak mají vytvořit ,,úderné duo", a nutno konstatovat, že taková kombinace budí respekt.

Polsko nakupuje z Jižní Koreje jednak 180 tanků K2 Black Panther, ale také 670 samohybných houfnic K9 a rovněž 48 bitevníků FA-50. V první fázi má Polsko obdržet 180 kusů tanků, ve druhé potom až 800.

BVP Borsuk o hmotnosti 25 t tvoří 3 členové posádky a 6 členů výsadku, je tedy srovnatelné v organizační struktuře s BVP-2. Klíčovou součástí Borsuku je bezosádkový bojový modul ZSSW-30, za jehož vývojem stojí již firma HSW a WB Electronics a má být důkazem toho, že Poláci jsou schopni vyvinout také moderní konkurenceschopný domácí bojový modul.

Bojový modul je vybaven americkým rychlopalným kanonem ATK Mk 44 Bushmaster ráže 30 mm a kulometem ráže 7,62 mm. Dále má být součástí výzbroje odpalovací zařízení protitankových řízených střel Spike LR.

Bojový modul, na který Poláci poměrně hodně vsází, má být rovněž zabudován do bojového vozidla Rosomak. Zde lze podotknout, že na ATK MK 44 lze instalovat senzor měření skutečné úsťové rychlosti munice ABM jako u vozidel LYNX nebo PUMA, což může výrazně zvýšit jeho bojovu hodnotu.

Zdroj: Defence24, Janes

Tagy článku

-->