Úderný bombardér B-21 Raider: USA mají nad Čínou a Ruskem technologický náskok

Úderný bombardér B-21 Raider: USA mají nad Čínou a Ruskem technologický náskok
Autor fotografie: USAF, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: B-21 Raider
05 / 12 / 2022, 13:00

Z pátku na sobotu proběhlo představení nejmodernějšího bombardéru kategorie stealth B-21 Raider od firmy Northop Grumman. Tyto bombardéry mají nahradit současné stroje B-1 a B-2. Co můžeme od nového bombardéru čekat, i ve vztahu k Rusku a Číně?

USAF si stále ponechává modernizované, byť letité, ale velkokapacitní B-52, ale nahrazuje jiné typy. Takže americké strategické bombardovací letectvo se do budoucna bude opírat o dva typy, a to B-52 a B-21. V americkém letectvu vždy úvodní písmeno určuje předurčení letounu, B=bombardér, A=bitevní, F=stíhač.

B-21 je technologickým posunem v americkém bombardovacím letectvu a zároveň prohloubením jeho stealth schopností. Nelze říci, že by B-1 a B-B-2 byly špatné, ale nemají kapacity B-52, zároveň jejich životnost pomalu končí a udržovat tolik modelů ve vzduchu je i pro USAF finančně náročné.

USAF se tedy v oblasti bombardérů konsoliduje na dva modely, velkokapacitní B-52 a nejmodernější B-21. Toto znamená, že americké letectvo přejde v dohledné době na dva typy bombardérů, a zřejmě dva typy stíhacích/stíhacích-bombardovacích letounů. Páteř budou tvořit B-52 a B-21 a pak F-22 a F-35.

Přechod pouze na tyto typy sice zvyšuje výrobní náklady, ale snižuje v rámci objemu náklady na pořizovací cenu v rámci objemu zakázky a též na životní cyklus vzhledem ke sjednocované logistice. U bombardérů zřejmě B-52 vydrží ve službě ještě poměrně dlouho, a to jak k jejich modernizačnímu projektu, tak i velkokapacitní schopnosti nesení bomb, což letouny typu stealth nemají.

Zároveň lze předpokládat, že B-21 budou v krátké době využívat umělou inteligenci (AI) a budou spolupracovat s rojem dronů v rámci programu „Loyal Wingman“ k vlastní ochraně. Samozřejmě i tyto drony budou v konfiguraci stealth.

Zavedení B-21 Raider posunuje kvalitativní schopnosti amerického bombardovacího letectva na další úroveň. Ale jak je vidět na B-52 a A-10, i některé starší konstrukce stále nacházejí své místo. Lze tedy očekávat přepracování americké filozofie a taktiky nasazení vzdušných sil. Z toho plyne rozhodnutí, kdy, co v jakém počtu a s jakou výzbrojí bude nasazeno.

Nedá se říci, že B-52 by ztratily svou roli, ale k prvotním úderům před eliminací nepřátelské protivzdušné obrany letouny typu stealth mají dominantní roli. Klíčové je též nasazení odpovídajících zbraňových systémů.

Dá se tedy říci, že B-21 bude moderním stealth úderným strategickým bombardérem následovaný velkokapacitním nosičem B-52. Pokud se technologie osvědčí v součinnosti s drony, možná nebude nutný doprovod stíhačů, jež stejně nemají takový dolet jako strategické bombardéry, tedy nemohou poskytovat ochranu po celou dobu letu.

I z tohoto důvodu se přechází na technologie stealth, aby bombardéry bez stíhací ochrany měly nejvyšší šanci na přežití nad nepřátelským územím nebo v jeho blízkosti, byť za cenu nižší kapacity nesené výzbroje.

B-21 je jistě generačním posunem v bombardovacím letectvu, ale zřejmě jeho zavedení bude vyžadovat přepracování koncepce nasazení USAF. A jak již bylo řečeno, trendem doby je přechod na tyto typy letounů, tedy stealth, a Rusko a Čína na nich intenzivně pracuje. Obě země však nemají doposud výrobní ani technologické kapacity jako USA, takže náskok USA, respektive NATO bude zachován.

Je však zapotřebí se mít na pozoru, protože obě země, tedy Rusko i Čína zvyšují své vojenské výdaje a výdaje na vývoj a výzkum (R&D). Ale z trendu bombardovacího letectva je patrné, že od plošného bombardování velkokapacitními nosiči se přechází spíše k nosičům přesných střel s plochou dráhou letu nebo klíčovou údernou schopností. Nejdůležitější ovšem je proniknout protivzdušnou obranou protivníka.

 

Zdroj: Northrop Grumman, The Drive

Tagy článku