Ukořistěná ruská technika v Praze: K vidění bude zneškodněný T-90 i protiletadlový systém Buk

Ukořistěná ruská technika v Praze: K vidění bude zneškodněný T-90 i protiletadlový systém Buk
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Zničené ruské vozidlo BMP-3
11 / 07 / 2022, 11:00

Výstava ruské vojenské techniky zneškodněné na Ukrajině, takový je název expozice, která začíná dnes a potrvá až do 24. července. Výstavu pořádá ukrajinská ambasáda společně s organizací Paměť národa a městskými částmi Praha 1 a Praha 7.

Dnes začíná na pražské Letenské pláni výstava zneškodněné ruské vojenské techniky, která potrvá do 24. července. Zahájení je naplánováno oficiálně na 18:45 a na místě nebude chybět ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj, jeho český protějšek Vít Rakušan, starosta Prahy 7 Jan Čižinský nebo pražský primátor Zdeněk Hřib. Čižinský již včera na svém twitterovém účtu informoval, že ukořistěné stroje dorazily na Letenskou pláň.

Praha tak bude dalším městem, kde mohou zájemci vidět zničenou ruskou techniku. Zlikvidované ruské zbraně ve válečném konfliktu s Ukrajinou mohli lidé vidět například ve Varšavě.

Zájemci si v Praze budou moci prohlédnout mimo jiné ukořistěný tank T-90, protiletadlový systém Buk, protitankový raketový komplet Šturm a další zbraňové prostředky, které ruská armáda na Ukrajině ztratila. Vystaveny budou kromě zmíněných zbraňových systémů rovněž některé rakety, které byly vypáleny na ukrajinskou infrastrukturu a likvidovaly civilní cíle.

Podle ukrajinské ambasády se právě zneškodněná ruská technika má stát připomínkou válečných hrůz, které se nyní dějí na Ukrajině, a na druhé straně má symbolizovat naději ve vítězství demokratické Evropy nad ruskými invazory. Současně  expozice vyjadřuje vděčnost České republice za dodané zbraně napadené zemi.

Zdroj: Ukrajinská ambasáda

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.