Autor fotografie: FMT / Public domain |Popisek: ATACMS na M270
Jedna věc je povolení používat západní rakety ATACMS, Storm Shadow a SCALP-EG na území Ruska a druhá jejich množství, které má Ukrajina k dispozici. Novou jadernou doktrínu Putina porušil Kyjev okamžitě.
Ukrajina sama ukončila spekulace o tom, kde mohou být ATACMS použity. Útok na obří muniční sklad v Brjanské oblasti jasně ukázal, že povolení se netýká jen Kursku. Hned druhý den následoval útok za pomoci britských Storm Shadow, tentokráte zřejmě na Kurskou oblast a ty samé střely podle Novinek.cz zasáhly 20. listopadu ruské velitelství alokované v Marinu v Kurské oblasti. Podle Novinek Ukrajinci použili dvanáct střel. To je velmi hodně. Velitelství bylo ukryto v podzemí a Strom Shadow byly tím pádem velmi vhodné, klidně se mohlo jednat o francouzské SCALP-EG, které jsou úplně stejné. Tyto střely s plochou dráhou letu jsou dvoufázové a první výbuch je průrazný proti bunkrům nebo půdě.
SCALP-EG, Storm Shadow a ATACMS útočí v Rusku
Cíl byl nepochybně velmi významný, byť některé exploze mohou být od protivzdušné obrany, ale cenných raket bylo použito nepochybně více. V souvislosti s tím přichází zajímavá informace od Defence Express o útoku UAV na továrnu na výrobu mýdla v Belgorodu. Ukrajinci uvádí, že produkovaný glycerin na mýdlo byl ve skutečnosti používán pro výrobu výbušnin. Navíc měla být zařízení továrny používána k syntéze polymerů na výrobu Šahídů 136 a jiných ruských dronů. Tak trochu totální válka v přímém přenosu v ruském podání. Tentokráte asi bude nedostatek mýdel, toaletní papíry snad mají.
Pokud si prostudujete novou Putinovu jadernou doktrínu odstašení na oficiálních stránkách ruské vlády gov.ru, zjistíte, že byla okamžitě porušena a podle Putina má Rusko právo zaútočit jadernými zbraněmi. Koneckonců doktrína sama o sobě takřka znemožňuje samostatnou existenci Ukrajiny a nejen Ukrajiny. Celá situace je naprosto scestná. Putin si oficiálně zve vojáky ze Severní Koreje a Ukrajina nemá právo se bránit. Pochopitelně potíží je více. Ukrajinci podle WPtech v Brjanské oblasti použili MGM-140 ATACMS M39. Jedná se o verzi střely z devadesátých let dvacátého století s doletem jen 165 kilometrů.
Střely mají jen inerciální navádění a postrádají GPS, tedy satelitní navádění. Malý dosah a především nižší přesnost je kompenzována obrovskou hlavicí, která obsahuje 950 malých pum M74 APAM. Podle CAT je M74 vysoce tříštivá výbušná submunice, speciálně vyráběná pro ATACMS. Váží 590 gramů o šesti centimetrech v průměru. Je to typ HE-Frag vyrobený z wolframové slitiny niklu a železa, ty jsou umístěny v ocelových skořepinách. Munice rotuje při dopadu. Asi každý si dovede představit, co to dokáže při výbuchu. Nejen proti živé síle protivníka, ale i takové továrně. V podstatě se jedná o sofistikovanou verzi kazetové munice, která obsahuje jen šrapnely.
Nedostatek ATACMS v ukrajinských rukách
Jednou z potíží, jak uvádí Forbes, je, že Ukrajinci mají ATACMS málo. Starších verzí dostali zřejmě jen padesát kusů a o novějších verzích čísla vůbec nejsou známa. To je kámen celého úrazu. Německý kancléř Scholz nechce poskytnout špičkové Taurusy a jeden z důvodů je, že jich mají zřejmě jen kolem dvou set kusů. A Američané mají celkově jen několik řádově vyšších stovek ATACMS k dispozici. Francouzi a Britové se SCALP-EG a Storm Shadow na tom nebudou o moc lépe. Navíc je třeba si uvědomit, že Kyjev již značnou část dodaných střel použil. A opět jsme u staré písničky.
Západ vůbec není připravený na konflikt vysoké intenzity a v souvislosti s tím je zde i otázka, proč na skladech nadále zůstávají staré M1A1 Abrams a starší verze Leopard 2 nebo jedna. Ukrajinci sice tvrdí, že vyvinuli vlastní balistickou střelu, ale to je otázka diskuze. ATACMS dosahuje rychlosti Mach 3, tedy 3 700 kilometrů za hodinu a i ruské S-400 mají velký problém střelu zachytit. Určitě je to rozdílová zbraň, ale pouze v případě, že jí Kyjev bude disponovat v dostatečném množství. A to se zatím rozhodně neděje. A jak se k tomu postaví nastupující americký prezident Donald Trump se teprve uvidí.