Ukrajina během své protiofenzívy dosud ztratila jen pět ze svých 71 tanků Leopard 2. Vozidlo potvrzuje své kvality

Ukrajina během své protiofenzívy dosud ztratila jen pět ze svých 71 tanků Leopard 2. Vozidlo potvrzuje své kvality
Autor fotografie: KMW|Popisek: Leopard 2
03 / 09 / 2023, 12:30

Vyspělá západní obrněná technika šetří ukrajinské životy. Dosud bylo zničeno pouze pět ze 71 tanků Leopard 2 ukrajinské armády, aniž by byli zabiti členové posádek.

Nejméně 10 tanků německé výroby bylo během 13 týdnů trvající ukrajinské protiofenzívy poškozeno, ale byly opraveny a vráceny zpět na frontu. Odolnost tanků se opírá o ochranu jejich věže. Na rozdíl od ruských modelů chrání Leopardy 2 munici ve speciálních kontejnerech, které zabraňují tomu, aby tank při zásahu vybuchl.

Velitel německých jednotek cvičících na Slovensku podplukovník Sebastian Worgull potvrdil, že mezi členy posádek ukrajinských tanků Leopard 2A6 nedošlo k žádným ztrátám na životech. To znamená, že každá čtyřčlenná posádka pěti zničených tanků, nejspíše nárazem na minu a následným útokem bezpilotních letounů kamikadze, dokázala po zásahu vyváznout živá.

"Jak Leopardy 2, tak britské Challengery 2 jsou velmi dobře chráněny, což znamená, že mohou utrpět značné poškození a buď pokračovat v boji, protože posádka uvnitř je chráněna, nebo mohou být vyzvednuty k opravě," uvádí plukovník Hamish de Bretton-Gordon, bývalý velitel tankového pluku britské armády.

Vozidla o hmotnosti 69 tun jsou před návratem do boje opravována v továrnách v Polsku a Německu. "I ta nejkritičtěji poškozená technika je vyzvednuta a odvezena k opravě," napsal na X, dříve Twitter, ukrajinský voják Olexandr Solonko. "Můžete nahradit kus kovu, i když je to drahé, ale nemůžete opravit lidský život."

Dalším klíčovým prvkem pro přežití tanku je podle časopisu Forbes to, že je obranné společnosti KMW a Rheinmetall vybavily speciálními věžovými prostory pro 120milimetrovou munici, které v případě zásahu explodují směrem ven a mimo posádku. Oproti tomu munice ruských tanků je nechráněná a je velmi náchylná k tzv. "upečení" a usmrcení všech tří členů posádky.

"Leopard a Challenger mají pancéřované zásobníky munice, takže pokud je tank zasažen, nevyletí nahoru jako u Rusů, což je důvod, proč když vidíte, jak dronový granát propadne poklopem věže, uvaří všechny náboje tanku," řekl plukovník de Bretton-Gordon, který velel Challengeru 2 v Královském tankovém pluku. "Challenger nebo Leopard je více než dvakrát dražší než T72, ale vydrží třikrát déle."

Na snímcích všech pěti zničených Leopardů 2 jsou vidět otevřené poklopy na věžích a trupech, což také naznačuje, že se osádky dostaly ven. Přítomnost těchto tanků na frontové linii poskytla útočným skupinám ukrajinské pěchoty silnou palebnou sílu.

Ukrajinské obrněné brigády, které bojují v okolí klíčové oblasti osvobozené osady Robotyne, mají k dispozici přibližně 55 stále provozuschopných Leopardů ze 71 kusů, které obdržely z Německa, Nizozemska a Dánska. Dalších 14 Leopardů má dorazit v lednu, následovat bude 31 silně chráněných amerických tanků M1A1 Abrams. Dalších 165 Leopardů 1 dorazí v příštím roce, i když jsou hůře chráněny.

Zdroj: Twitter, The National News

Tagy článku